banner39

İstanbul'da siluet zirvesi

İstanbul siluetini bozarak yükselen yapılara el atılıyor. Kültür ve Turizm Bakanı, siluet skandalları için bir zirve düzenliyor.

Yurt Haberleri 02.12.2011, 08:00 02.12.2011, 08:00
İstanbul'da siluet zirvesi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay İstanbul’un silueti için zirve toplantısı yapıyor. Zirvede, Sultanahmet’in minareleri arasından tarihi yarımada siluetine giren gökdelenlerle, Dolmabahçe Sarayı’nın yanında yükselen 14 katlı otel ele alınacak.

Günay’ın yakın çevresine tarihi yarımada siluetine giren Zeytinburnu’nda ki gökdelenlerin mutlaka traşlanması gerektiğini söylediği, bu rahatsızlığını zirvede sorumlular ile paylaşacağı aktarıldı. Dolmabahçe’de tescilli tarihi tütün depoları yıkılarak yerine yapılan otelle ilgili de inceleme başlatan Bakan Günay, inşaatın Dolmabahçe Sarayı’ndan daha yüksek kısımlarının yıkılmasını istediği öğrenildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Toptaş ise Zeytinburnu’ndaki gökdelenlere turizm alanında olduğu için izin verildiğini belirterek asıl sorumlunun Kültür Bakanlığı’nda olduğunu savunuyor. Topbaş’ın inşaatın siluete etki eden bölümlerinin yıkılmasına sıcak bakmadığı, bu konuda Bakan Günay ile ters düştüğü ileri sürülüyor.

Geniş katılım, basına kapalı

Vali Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, tarih ve yapılaşmayla ilgili üst düzel bürokratlar, koruma kurullarının üyeleri ile Adalar, Beyoğlu, Beşiktaş, Üsküdar, Kadıköy, Fatih, Zeytinburnu, Bakırköy ilçe belediye başkanlarının davet edildiği zirve basına kapalı olarak yapılacak. Zirvenin yeri de sır gibi saklanıyor.

Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?