banner39

İstanbul'da Suriye ve Arakan eylemi-FOTO

Suriye ve Arakan’da yaşanan zulüm Beyazıt’ta toplanan sivil toplum kuruluşları tarafından lanetlendi

Yurt Haberleri 28.07.2012, 17:47 28.07.2012, 17:52
İstanbul'da Suriye ve Arakan eylemi-FOTO

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Suriye'de ve Burma'da devam eden Müslüman katliamına karşı her cumartesi İstanbul'daki Beyazıt meydanında yapılan eylemlere bugün bir tanesi daha eklendi. Beyazıt'ta toplanan sivil toplum kuruluşları temsilcileri her iki bölgeye dikkat çekmeye çalıştılar.

Meydanda toplanan grup, Arakan’da Müslümanlara karşı katliam politikası yürüten Budistlerin zulmünü de lanetledi.“Sabır, tezkiye ve diriliş ayı Ramazan bir yandan oruç, namaz, zekât, infak gibi amellerimizle Rabbimize teslimiyetimizi pekiştirdiğimiz bereketli bir zaman dilimi olmak yanında, insanlık bilincini muhafaza ettiğimizi izhar etmemiz ve Allah yolunda mücadele eden kardeşlerimizle dayanışmamızı artırmamız için de güzel bir vesiledir.” diyerek eylem düzenleyenlerden Özgür-Der, tüm Müslümanları ve duyarlı insanları  Suriyeli ve Arakanlı kardeşlerimizle dayanışmaya davet etti.Bu vesileyle Beyazıt Meydanı’nda toplanan kitle, son zamanlarda çökeceğinin iyice farkına varan Baas rejiminin halkını tamamen yok etmeye niyetli bir tutum takınmasına, öte yandan da Myanmar’da Budistlerin Arakanlı Müslümanlara karşı izlediği katliam, işkence ve tecavüz politikalarına karşı Allah’tan Arakanlı ve Suriyeli kardeşlerimize yardım etmesini niyaz ettiler.Grup tuttuğu dövizler ve açtıkları pankartla Myanmar’da ve Suriye’deki zalimleri lanetlediler.

Eylemde bir konuşma yapan Özgür-Der yönetim kurulu üyesi Hülya Şekerci Arakan’daki Müslümanlar’ın mesafe olarak Türkiyeli Müslümanlara çok uzak olsalar da aralarındaki kardeşlik bağının onları yakın tuttuğunu ifade etti. Suriye’de yaşanan olaylara değinen Şekerci, Suriyeli muhalifleri çeşitli ithamlarla suçlayanlar ve Baas rejiminin yanında saf tutanların iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. “Esed’in antiemperyalist bir rejim olması –ki bu yönü çok su götürür- halkına zulmetmesini meşru kılar mı?” diyen Şekerci komploculuk hastalığına tutulanların yanlış bir yolda olduğunu ifade etti.Daha sonra konuşma yapan İHH Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gülden Sönmez yaşanan bu zulümler karşısında Müslümanların gerekirse canlı kalkan olarak bölgeye gitmesi gerektiğini ifade etti. “Dün Bosna’da pişman olanların şimdi Suriye ve Arakan konusunda beklediği şey nedir?” diye soran Sönmez, Suriye’nin ve Arakan’ın kurtuluşunun bölgedeki bir avuç Müslümandan geçtiğini söyledi.

Suriye için yapılan Ramazan eylemleri her Cumartesi saat 15.00’te Beyazıt’ta devam edecek.

 

banner53
Yorumlar (1)
akif gören 9 yıl önce
Önemli bir sorumluluk. Özgürderin bu tür konularda hemen harekete geçmesi ve suriye konusunda da başından beri sürekli olarak aktif olması takdire şayan. suriyeli müslümanlar olsun arakan müslümanları olsun, daha fazla duyarlılık göstermemiz gerek, daha çok etkinlik yapılması lazım.
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü