banner39

banner35

İstanbul'da tezkere karşıtı protesto

Bazı sivil toplum örgütlerine üye bir grup, dün Başbakanlık Tezkeresi'ne ilişkin protestoda bulundu

Yurt Haberleri 02.10.2014, 09:43 02.10.2014, 09:43
İstanbul'da tezkere karşıtı protesto

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB'nin de aralarında bulunduğu sivil toplum örgütlerine üye bir grup, dün TBMM Başkanlığı'na sunulan Irak ve Suriye'deki örgütlerden Türkiye'ye yönelebilecek saldırıların bertaraf edilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi'ne ilişkin protestoda bulundu.

Beyoğlu Tünel'de toplanan grup sloganlar eşliğinde Galatasaray Meydanı'na yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan DİSK İstanbul Temsilcisi Önder Atay, 15 Eylül'den beri bir halkın ve bir şehrin tam bir kuşatma altında bulunduğunu belirterek, bu halka ve şehre ağır silahlarla gerçekleştirilen saldırıya karşı destansı bir direnişin sergilendiğini söyledi. Atay, kontrol ettiği alanlarda Hristiyanları, Şiileri, Yezidileri, Türkmenleri, Kürtleri, farklı inanç gruplarını, özetle kendi ilkel anlayışı dışında kalan herkesi acımasızca katleden, kadınlara karşı savaş açan IŞİD ile mücadelenin bir insanlık mücadelesi olduğunu ifade etti.

"Tezkereye hayır diyoruz" diyen Atay, "Bu tezkere başta Kürt halkına karşıdır. Tezkere meclisten geçmemelidir. Şunu açıkça söyleyelim ki; bu tarihi tezkereye onay verenler yarın bize, emekçi halka, demokrasi güçlerine hesap vereceklerdir" şeklinde konuştu. Bu arada, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi üyeleri de aynı yerde tezkereyi protesto etti.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?