banner39

banner35

İstanbul'daki kayıp demiryolu gün yüzüne çıktı

Birinci Dünya Savaşı yıllarında İstanbul'a kömür ve asker taşımak için inşa edilen Haliç- Karadeniz Sahra Hattı yeniden gün yüzüne çıkarıldı

Yurt Haberleri 11.11.2013, 11:12 11.11.2013, 12:25
İstanbul'daki kayıp demiryolu gün yüzüne çıktı

I. Dünya Savaşı'nda İstanbul'a kömür ve asker taşımak için inşa edilen Haliç-Karadeniz Sahra Hattı, Kağıthane Belediyesi'nin çalışmalarıyla yeniden ortaya çıktı. Hat ile Haliç ve Anadolu Yakası'nın birbirine bağlanması planlanıyor.

Kağıthane Belediyesi, Birinci Dünya Savaşı yıllarında İstanbul'a kömür ve asker taşımak için inşa edilen Haliç- Karadeniz Sahra Hattı'nı yeniden gün yüzüne çıkardı.

Santral İstanbul'dan (Silahtarağa Termik Santrali) başlayarak Kemerburgaz'da iki kola ayrılan hat, Ağaçlı ve Çiftalan köylerinden geçerek Karadeniz'e ulaşıyor. 1914 yılında inşa edilen, 1916'da da faaliyete geçen hat, yıllar geçtikçe izi kaybolarak 1952 yılında kaldırıldı. 62 kilometrelik hattan oluşan demiryolu, Kağıthane Belediyesi'nin çalışmalarıyla yeniden ortaya çıktı. Aynı güzergah kullanılarak Haliç ve Anadolu Yakası'na bağlanacak olan hat, arşivlerde bulunan fotoğrafları yeniden canlandıracak.

3. KÖPRÜ İLE BİRLEŞİYOR

Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Haliç- Kağıthane-Sahra Hattıyla ilgili yoğun çalışmaları olduğunu belirterek, hattın 1914'te yapımına başlandığını 1916 ve 1920 yıllarında hizmet verdiğini hatırlattı. Hattı gün yüzüne çıkarmak için iki yıldır çalışmaları sürdürdüklerini belirten Başkan Kılıç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle çalışmaları hızlandırdıklarını hattın tescillenmesi için de Anıtlar Kurulu'na başvuru yaptıklarını dile getirdi. Hattın geçeceği yolu kullanılabilir bir hale getirmek istediklerini anlatan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Planlarımız yavaş yavaş bitti ve uygulanmaya başlandı. Hattın üzerindeki fabrikalar da tamamen kaldırıldığında hattın çalışmasını fili anlamda başlatacağız. Çalışmalara başladığımız andan itibaren hat, bizim düşündüğümüz, nostaljik, tarihi, kültürel bir hattında ötesine geçerek daha fonksiyonel bir hat olarak değerlendirilecek. Çünkü tren yolu hattı kuzeyde Çiftalan köyü yakınlarında 3. köprü olan Yavuz Sultan Selim ile birleşecek.'

100 sene önceki güzergahı kullanarak hattın faaliyete geçeceğini söyleyen Başkan Fazlı Kılıç, hattın Belgrat Ormanı'ndan da geçeceğini ancak hiçbir ağacın kesilmeyeceğini belirtti. Başkan Kılıç, 'Zamanında trenin geçtiği alanda zaten ağaç bulunmuyor' dedi.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?