banner15

İstanbul'daki Suriyelilere kamp aranıyor

Fikirtepe'de kentsel dönüşüm için boşaltılan evlere Tuzla'daki kampın kapanmasıyla açıkta kalan Suriyeliler yerleşti. Şimdi buradaki mültecilere yer aranıyor. Yetkililerin düşündüğü ilk yer Şanlıurfa'daki kamplar

İstanbul'daki Suriyelilere kamp aranıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fikirtepe’de kentsel dönüşümün hızlandırılması hedeflenirken Kadıköy Belediye Başkanı Nuhoğlu, metruk binalara yerleşen Suriyeliler için, “Tuzla’daki kampın kapatıldığı bilgisi geldi. Şanlıurfa’ya sıcak bakılıyor” dedi

Kadıköy Belediyesi ve Başbakanlığa bağlı AFAD ekipleri ile Valilik, İstanbul'un en kapsamlı kentsel dönüşüm projesi olarak lanse edilen Fikirtepe'deki yıkılmaya yüz tutmuş metruk binaları kendilerine mesken edinen Suriye vatandaşlarına yer bulmak için seferber oldu.

Önce Fikirtepe'de iş yapan müteahhit şirketlere yazı yazan Kadıköy Belediyesi, buradaki Suriyelilerin Tuzla'ya taşınacağını belirterek, metruk binaların da şirketler tarafından yıkılması gerektiğini açıkladı.

Habertürk'ün haberine göre Tuzla'daki göçmen kampının kapatıldığı öğrenilince, Fikirtepe Suiyelilerine yer bulmak için Valilik ve Başbakanlığa bağlı AFAD harekete geçti. Hedef Şanlıurfa'daki kamp olarak belirlendi.

AFAD ARAŞTIRMAYA BAŞLADI

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, dün bölgeden Suriyelileri çıkartmak için işe başladıklarını ancak Kaymakamlık tarafından göçmenlerin götürülmesi planlanan Tuzla'daki kampın kaldırıldığı bilgisi ulaşınca çalışmalara ara verdiklerini belirtti. Çıkan haberlere yönelik olarak Başbakanlığa bağlı AFAD ile İstanbul Valiliği'nin araştırma başlattıklarını anlatan Nuhoğlu, "Gerekli araştırmayı yapmak üzere ekipler ve kolluk kuvvetleri geldiler. AFAD görevlilerinin yapacakları araştırma sonrasında buradaki yerleşimcileri Şanlıurfa'daki göçmen kampına taşınmasına sıcak bakılıyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 15:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48