'İstanbul'un 2060'a kadar suyu hazır'

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'un önümüzdeki 50 yıl boyuncu su sıkıntısını olmadığını söyledi

'İstanbul'un 2060'a kadar suyu hazır'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'un 2060 yılına kadar suyunun hazır olduğunu belirterek, ''Avrupa'nın en kaliteli suyu İstanbul'un musluklarından akıyor'' dedi.

Eroğlu, Eresin Otel düzenlenen ''Uluslararası Su Birliği 3. Eski Medeniyetlerde Su ve Atıksu Teknolojileri Konferansı''nda yaptığı konuşmada, ''22 Mart Dünya Su Günü''nü kutladı.

''Su medeniyeti, tarihi su yapıları, su ve atıksu sistemleri çok önemli, geçmişi bilmeden geleceği yazmak mümkün değildir'' diyen Eroğlu, İstanbul'un su medeniyetinin dünyadaki örnek şehri ve su medeniyetinin başkenti olduğunu söyledi.

Eroğlu, İstanbul'da Roma döneminden kalan kemerlerin görülebileceğini ifade ederek, dünyanın en uzun su yolunun da İstanbul'da olduğunu dile getirdi.

İstanbul'daki su kemerlerinin tarihi sanat eserleri olduğunu aktaran Eroğlu, ''Eskiden su getirmek daha zordu. Vadileri geçmek için mecburen kemerler yapılmıştır. Bugün bile Roma döneminde yapılan kemerler hala ayaktadır'' diye konuştu.

Eroğlu, Anadolu'da dünyadaki su medeniyetlerinin her türlüsünü görmenin mümkün olduğunu dile getirerek, Çorum'da Hitit döneminde yapılan bir barajın var olduğunu da hatırlattı.

Roma ve Doğu Roma zamanında genelde suların sarnıçlarda toplandığını belirten Eroğlu, Osmanlı döneminde ise sarnıçlardan çeşme sistemine geçildiğini anlattı.

Eroğlu, İstanbul'un tarihi su yollarından hala suların aktığını ifade ederek, tarihte İstanbul'un su sorununun çözümü için imparatorların, padişahların gayretlerinin olduğunu kaydetti.

Sadece devletin değil, vatandaşların da su getirmek için İstanbul'da vakıflar kurduğunu anlatan Eroğlu, İstanbul'un aynı zamanda vakıflar medeniyeti olduğunu da söyledi.

İstanbul'da yaşanan göçlerle su sıkıntısının arttığını da belirten Eroğlu, İstanbul'a yılda 500 bin kişinin göç ettiğini belirtti.

"AFRİKA İÇİN SU VE GIDA FONU OLUŞTURULMALI"

Bakan Eroğlu, İstanbul'un su sorununu çözmenin zor olduğunu ifade ederek, İSKİ Genel Müdürü olduğu dönemde tarif edilmez bir su sıkıntısı ile karşı karşıya kaldıklarını ve dönemin büyükşehir belediye başkanı olanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile büyük düşünerek bu sıkıntıyı çözdüklerini kaydetti.

''İstanbul'un 2060 yılına kadar suyu hazır'' diyen Eroğlu, suyun hayat olduğunu ve su yoksa hayatın da olamayacağını söyledi.

Eroğlu, ''Avrupa'nın en kaliteli suyu İstanbul'un musluklarından akıyor'' diye konuştu.

Atıksularla ilgili de İstanbul'da büyük çabaların sarf edildiğini anlatan Eroğlu, kentte atıksuların yüzde 90'ının arıtıldığını kaydetti.

Eroğlu, İstanbul'a 185 kilometre öteden içme suyu getirildiğine işaret ederek, Melen suyunun Anadolu yakasından Avrupa yakasına da taşındığını, dağıtımın bu yıl içinde başlayacağını kaydetti.

''Türkiye'de de nüfusun yüzde 99.9'unun suyunu temin ettik'' diyen Eroğlu, bunun için bir eylem planı hazırlandığını ve hayata geçirildiğini dile getirdi.

Eroğlu, Afrika'daki insanları düşünmek gerektiğini, oraya yönelik bir su ve gıda fonu oluşturulmasını istediğini vurgulayarak, zengin ülkelerin bu fona katılmaları durumunda Afrika'da aç ve susuz insan kalmayacağını, sadece zengin ülkelerde yapılacak tasarrufun bile buna yeteceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 13:36
banner53
YORUM EKLE

banner39