banner15

İstanbul'un en 'rahat' ilçeleri

İstanbul’un yaşam kalitesi en yüksek ilçeler sırasıyla Kadıköy, Beşiktaş ve Beyoğlu çıkarken, en düşük yaşam kalitesine sahip ilçeler de sırasıyla Esenler, Gaziosmanpaşa ve Sultanbeyli oldu

İstanbul'un en 'rahat' ilçeleri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul’da yapılan araştırmaya göre Kadıköy ‘kaliteli yaşam’, Sarıyer ise ‘sağlıklı yaşam’ liginde 39 ilçe arasında en yüksek puanı yakaladı.

İstanbul’un ‘Yaşam Kalitesi Araştırması’nda 39 ilçe arasında yaşam kalitesi en yüksek ilçeler sırasıyla Kadıköy, Beşiktaş ve Beyoğlu çıkarken, en düşük yaşam kalitesine sahip ilçeler de sırasıyla Esenler, Gaziosmanpaşa ve Sultanbeyli oldu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Şeker tarafından yapılan ve İstanbul Ticaret Odası tarafından araştırma projesi kapsamına alınan araştırma, Oda tarafından kitap olarak da yayınlandı.

Kantitatif ve kalitatif yöntemlerle yapılan araştırmada, İstanbul’da 39 ilçeye ait 54 farklı değişken kullanılarak ‘Yaşam Kalitesi Endeksi’ elde edildi. Beşeri sermaye (eğitim) endeksinde Beşiktaş, Kadıköy ve Şişli ilk 3 sırada bulunurken, Esenler, Sultanbeyli ve Bağcılar son sıralarda, sağlıklı yaşam endeksinde Sarıyer, Şile ve Pendik ilk üç sırada, Gaziosmanpaşa, Çekmeköy ve Arnavutköy sonlarda, ekonomik gelişmişlik endeksinde ise Şişli, Kadıköy, Beşiktaş ilk 3 sırada yer alırken, en son sıralarda ise Esenyurt, Sancaktepe ve Sultangazi yer aldı. Ulaşım ve erişilebilirlik endeksinde Beyoğlu, Bakırköy ve Şişli ilk sırada, Sultanbeyli, Bağcılar ve Bayrampaşa son 3 sırada yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 15:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35