banner15

İstanbul'un eylem bilançosu

İstanbul'da 30 ay içerisinde siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından çeşitli gerekçelerle 9 bin 242 eylem ve protesto gösterisi yapıldı

İstanbul'un eylem bilançosu

İstanbul'da çeşitli gerekçelerle 30 ayda gerçekleştirilen 9 bin 242 ayrı eylem ve protesto gösterisinde 1806 kişi gözaltına alındı. 

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü kayıtlarından derlenen bilgiye göre, kentin çeşitli semtlerinde 30 ay içerisinde siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından çeşitli gerekçelerle 9 bin 242 eylem ve protesto gösterisi yapıldı. 

Bu protesto ve eylemlerde 1806 kişi ''2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek'' suçundan gözaltına alınarak haklarında yasal işlem yapıldı. Protesto ve eylemlerde çıkan olaylarda ise 133'ü polis, 280 kişi yaralanarak, kaldırıldıkları hastanelerde tedavi altına alındı. 

İstanbul'un çeşitli semtlerinde siyasi parti ve uzantıları, sivil toplum kuruluşları ile öğrencilerin gerçekleştirdiği eylem ve protesto gösterilerine 3 milyon 624 bin 221 kişinin katıldığı belirlendi. 9 bin 242 ayrı eylem ve protesto gösterisinden 591'inin ise kanun dışı düzenlendiği tespit edildi. 

Özellikle Beyoğlu/Taksim, Fatih/Cağaloğlu ve Sultanahmet, Şişli, Bakırköy ile Kadıköy'de bulunan ilçe meydanları, tramvay, metro ile bazı resmi kurum ve kuruluşların önünde gerçekleştiği gerçekleşen eylem ve protestolarda siyasi partiler ve uzantılarının yanı sıra hayvan hakları, kadın hakları, çevre, sağlık, öğrenci, sendika ve sanatçılar gibi sivil toplum kuruluşları da yer aldı. 

Eylem ve protesto gösterileri, MOBESE kamaraları tarafından da kayıt altına alındı. 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 10:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35