banner39

'İsyana çağrılan' barolardan sert tepki

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun barolara seslenerek isyana çağırması, barolardan sert tepki gördü

Yurt Haberleri 10.03.2011, 13:46 10.03.2011, 13:55
'İsyana çağrılan' barolardan sert tepki

Konya Barosu Başkanı Avukat Fevzi Kayacan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bir televizyon programında Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar hakkında söylediklerine tepki gösterdi. Kayacan, baroların hiçbir kişi veya organın vesayeti altında olmadığını bildirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir televizyon programında Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar'ı 'Görevini adam gibi yapmamakla, kimi yargısal tasarruflara karşı isyan etmemekle, yeri göğü inletmemekle ve yerini bilmemekle' itham etmişti. Bunun üzerine yazılı açıklama yapan Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan, bu tür söylemleri yakışıksız bulduklarını dile getirdi. Kayacan, siyasi partilerin demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurları olduğunu ifade etti.

Antidemokratik güç odaklarından medet umarak, halkı isyana çağırarak ve kimi meslek kuruluşlarını korkaklıkla suçlayarak demokrasinin elde edilmeyeceğini vurgulayan Kayacan, "Bu tür yollardan siyasi iktidarın elde edilmeye çalışılması, demokrasiye uygun değildir. Bu söylenenler, siyasi hayata açıkça aykırı düşünce ve uygulamalardır." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun söylediklerini doğru bulmadıklarını ifade eden Kayacan, barolar ile Türkiye Barolar Birliği'nin bağımsız kamusal nitelikli meslek grupları olduğunu, hiçbir kişi veya organın vesayeti altında bulunmadığını vurguladı. Kayacan, baro veya Türkiye Barolar Birliği başkanlarına yönelik nezaket kurallarını aşan itham ve söylemleri kabullenmenin mümkün olmadığını kaydetti.

Siyasi partilerin ülke sorunlarıyla ilgilenmeleri gerektiğini vurgulayan Kayacan, şunları dile getirdi: "Siyasi iktidara giden yolu kolaylaştırmak adına kimi kişi ve kurumları siyasi çekişmenin içine çekmek, benzetmeler yapmak ve onları tahrik etmek doğru bir davranış değildir. Onları, aşağılamak, korkaklıkla suçlamak, suça ortak saymak ve isyan etmeye çağırmak, ancak bir acziyetin göstergesidir."

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?