banner39

İzmir Belediyesi'nde iç operasyon

Bazı bürokratların emekli olmasından sonra Başkan Aziz Kocaoğlu'nun "Yeniden yapılanmaya gidiyoruz" diyerek başlattığı operasyon sonrası belediyede yeni görevlendirmeler yapıldı.

Yurt Haberleri 21.07.2011, 08:47 21.07.2011, 08:47
İzmir Belediyesi'nde iç operasyon

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "Yeniden yapılanmaya gidiyoruz" diyerek başlattığı operasyon sonrası belediyede yeni görevlendirmeler yapıldı.

Başkan Kocaoğlu, önceki gün belediye kadrolarında gerçekleştirdiği değişiklikleri düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu. Yapılan değişikliklerden belediye bürokrasisinde 20 bürokrat etkilendi.

İMZADAN ÇEKİNEN

Geçtiğimiz günlerde belediye bürokratları ile toplantı yapan ve 2 Mayıs'ta özel yetkili savcıların talimatı ile gerçekleştirilen operasyon sonrası imza atmaktan çekinen bürokratlara 'İmza atmaya çekinen emekli olsun' çağrısı yapan Kocaoğlu belediye kadrolarında yapılan değişikliklerin ne polis operasyonu ile ne de geçtiğimiz günlerdeki sözkonusu çağrıda bulunduğu toplantıyla uzaktan yakından alakası olmadığını söyledi. Kocaoğlu, belediyede yeniden yapılanmaya gittiklerini, bazı üst düzey yöneticilerin çalışma yerlerinin değiştirildiğini, bazılarının emekli olduğunu belirterek, "Kadro değişikliği ile önümüzdeki 30 aylık süreçte İzmirli hemşehrilerimize söz verdiğimiz projelerin gerçekleşmesi için yoğun çaba göstereceğiz" dedi.

SELVİTOPU ÇİFTİ

Yeni yapılanma kapsamında belediyenin kilit noktalarından birisi olan ve kentin yapılaşmasına yön veren İmardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı görevine İmar Daire Başkanı Fügen Selvitopu getirildi. Koltuğunu Selvitopu'na bırakan Ali Rıza Gülerman ise 57 günlük izin süresinin dolmasının ardından emekli olacak. İmar Daire Başkanlığı görevini yürüten Fügen Selvitopu'nun yerine ise, Pİmar Müdürü Zeliha Demirel getirildi. İmardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı iken emekli olan Gülerman ise uzun süredir Kocaoğlu'nun yürüttüğü İZFAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütecek. İZFAŞ Genel Müdürü Doğan İşleyen emekli olurken Genel Müdürlük koltuğuna yeni atama yapılmayacak.

İLGİNÇ DEĞİŞİM

Gülerman Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra İZFAŞ Genel Müdürlüğü görevine de bakacak. İşleyen'e ise belediye içinde herhangi bir görev verilmemesi dikkat çekti. Belediyedeki değişimde en dikkat çekici değişim ise, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ döneminde imardan sorumlu başkan yardımcılığı görevi yapan ve daha sonra Tunçağ'ın Kocaoğlu'na danışman olmasıyla Büyükşehir Belediyesi'ne geçerek Kentsel Dönüşümden Sorumlu Daire Başkanolan Muhittin Selvitopu'na da yeni görev verilmesi oldudi. Eşi Fügen Selvitopu gibi Genel Sekreter Yardgörevine getirilen Muhittin Selvitopu, ve zabteşkilatsorumlu olacak. Aynzamanda kentsel dönüşümdeki görevini de devam ettirecek olan Selvitopu, Genel Sekreter YardFerda Eser'in elinden Başkan Kocaoğlu tarafından daha önce alınan yetkilerini yüklenmiş oldu.

FARUK ALÇELİK GELDİ

Belediyenin ana omurgasındaki değişiklikler bununla da sınırlı kalmadı. ESHOT Genel Müdürü Gül Şener, emeklilik dilekçesini resmen verirken yerine ESHOT'ta görev yapan İdari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Alçelik getirildi. Alçelik'ten boşalan koltuğa ise ESHOT Teftiş Kurulu Başkanı İsa Baş atandı. ESHOT'un en tepesindeki görevinden ayrılan Genel Müdür Şener, belediyenin ulaşım şirketleri olan İZDENİZ ve İZULAŞ'ın yönetim kurulu başkanlıkları görevlerine getirildi. İZULAŞ Genel Müdürü Zeynel Canol emekli olurken İzdeniz Genel Müdürü Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığından emekli Hüseyin Çiftçi de görevinden ayrıldı. Her iki şirketin de genel müdürlüklerine yeni atama yapılmazken şirketlerin yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütecek olan Gül Şener'in aynı zamanda genel müdürlüklere de vekalet edeceği öğrenildi.
Göreve geldiği günden beri yaptığı değişikliklerde Bornova Belediyesi'nden bürokrat transfer eden Kocaoğlu, Bornova'dan yine bir transfer yaptı. Bornova'dan daha önce Selma Nalbantoğlu, Erhan Bey, Serpil Baran gibi isimleri getiren Kocaoğlu, bu sefer de Bornova Belediye Başkan Yardımcısı Aysel Özkan'ı Büyükşehir Belediyesi kadrosuna transfer etti. Özkan, Büyükşehir'de Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı'na vekaleten atandı. Yeni yapılanmanın ardından Genel Sekreter Yardımcısı Serpil Baran'a Çevre Sağlığı, Kültür Spor, Sosyal İşler Daire Başkanlıkları ve Eşrefpaşa Belediye Hastanesi bağlandı. Kocaoğlu yaptığı açıklamada Genel Sekreterlik görevine vekaleten atanan Raif Canbek'in aynı göreve devam edeceğini ifade etti.

BİLGİ AĞLARI

Emlak Kamulaştırma Daire Başkanlığı'na Harita Müdürü Nejat Güçlü getirilirken, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nı eski Emlak Kamulaştırma Daire Başkanımız Selçuk Savcı yürütecek. Özellikle Kadifekale heyelan bölgesinin Uzundere'deki sağlıklı konutlara taşınması projesinde önemli rol oynayan Savcı bundan böyle belediyenin bilgi ağlarında çalışma yürütecek. Etüt Proje Daire Başkanlığı'nı ise UKOME Müdürü Hülya Arkon yürütecek, Etüt Proje Daire Başkanı Sedat Baylan da pasif göreve İzenerji şirketinde yönetim kurulu üyesi olarak çalışacak. Bilgi İşlem Daire Başkanı İlhan Ekinci de kendi konusuyla ilgili olarak Ünibel Yönetim Kurulu'nda görev yapacak. İl Özel İdaresinden geçtiğimiz yıllarda büyükşehir belediyesine transfer olan İşletme İştirakler Daire Başkanı Muzaffer Kapı emekli oldu. Kapı kendi branşı ile ilgili olarak belediyenin İZBETON şirketinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını sürdürecek. İşletme İştirakler Daire Başkanlığı'na ise İç kontrol Şube Müdürü Saadet Saatçi bakacak.

Bir süre önce Konak Belediyesi başkan yardımcılığı görevinden emekli olan ardından da büyükşehir belediyesinin kent yenilemeden sorunlu daire başkanlığı görevine getirilen Muhittin Selvitopu bu görevi uhdesinde kalmak üzere kent dönüşümü, itfaiye, zabıta daire başkanlıklarının bağlı olduğu Genel Sekreter Yardımcılığı'na vekalet edecek. Genel Sekreter Yardımcısı Serpil Baran'a ise, çevre sağlığı, kültür ve spor hizmetleri ve Eşefpaşa Hastanesi bağlı olarak çalışacak. Raylı Sistem ve Fen İşlerinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Raif Canbek, aynı göreve devam edecek. Canbek aynı zamanda cezaevinde tutuklu olan Genel Sekreter Pervin Şenel Genç'in görevine vekaleten bakmaya da devam edecek.

"İNANCIMIZ TAM"

Yeni değişikliklerle belediyenin seçime kadar olan 30 aylık sürecinin götürüleceğini ifade eden Kocaoğlu, "Bu süreçte İzmirliler'e verdiğimiz sözleri de aksatmadan yerine getireceğiz. Projelerimiz aralıksız sürecek" dedi. Tutuklu bulunan Genel Sekreter Genç başta olmak üzere diğer bürokratların suçsuzluğuna en az kendisininki kadar inandığını vurgulayan Kocaoğlu, "Tek isteğimiz adaletin gecikmemesidir. Adaletin işine karışamayız ama bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Zaten bizim aldığımız bilgiler ve bilirkişi raporları da bu doğrultuda ilerliyor. Bizim de suçsuz olduklarına yönelik inançlarımız güçleniyor" dedi.

Rutine düşmesin diye değişiklik yaptık

Yönetim biriminin belirli kurallar içerisinde çalıştığını vurgulayan Kocaoğlu, "Bu kurallar bellidir. Belli görevlerde çok uzun müddet kalınca olmaz. Yorucu görevlerde çalışıldığı için bir müddet sonra rutine düşülebilir. Biz bu değişiklikleri personelin rutine düşmemesi için yaptık" ifadelerini kullandı. Belediye bürokratları ile daha önce yaptığı toplantının değişim süreci ile alakası olmadığını da anlatan Kocaoğlu, "Belediye olarak hepimiz bir şok yaşadık. Ben de arkadaşlarımıza İzmir'in bizden hizmet beklediğini, sıkıntılı süreci en kısa sürede atlatmamız gerektiğini anlattım" diye konuştu. Operasyonun gerekirse devam edebileceğini de vurgulayan Kocaoğlu, belediyenin çalışmalarının aksamadan devam edeceğini dile getirdi.

Tutuklu 7 bürokrata dokunmadı

Aziz Kocaoğlu'nun geçtiğimiz günlerdeki operasyon sonucu tutuklanan ve içlerinde Genel Sekreter Pervin Şenel Genç'in de bulunduğu 7 belediye bürokratının görevleriyle ilgili bir değişiklik yapmaması dikkat çekti. Sadece, cezaevinde olan Grand Plaza Genel Müdürü Reha Pekerten'in yerine daha önce belediyede uzun süre Raylı Sistem Daire Başkanlığı yapan ve ayrılan Işık Çelikoğlu'nu vekaleten atandı.

"5 Ağustos'ta Göztepe ve Fahrettin Altay'ı araç trafiğine açacağız"

Aziz Kocaoğlu, bir gazetecinin sorunu üzerine Üçyol-Üçkuyular metro hattında küçük bir gecikmenin yaşandığını söyledi. 5 Ağustos'ta Göztepe ile Fahretten Altay istasyonlarının üzerindeki araç yolunu hizmete açacaklarını belirten Kocaoğlu, Üçyol-Üçkuyular metro hattında yeni makinenin çalışma yaptığını dile getirdi. Aliağa-Menderes banliyö hattındaki çekerlerin sık sık arızalanmasının "çocukluk hastalığı" olduğunu belirten Kocaoğlu, aksaklıkların kısa sürede giderileceğini söyledi. İstanbul'dan kısa sürede 10 çeker geleceğini, 40 vagon için de İZBAN şirketinin ihaleye çıkacağını kaydeden Kocaoğlu, hattın Torbalı ve Begrama'ya kadar uzatılacağını kaydetti. Torbalı'ya kadar uzatılması için proje ihalesine çıkılacağını belirten Başkan Kocaoğlu, "Göreve başladığımızda 10 kilometre metro hattı vardı, görev süremizin sonunda 120 kilometreye çıkacak, 12 kat arttırdık" dedi.

 

Kaynak: Yeni Asır

banner53
Yorumlar (0)
18
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?