banner39

İzmir sahilindeki binalar 10 metre yükselecek !

İzmir'de büyük şehir belediyesinin aldığı son kararla Kordon'daki binalar 10 metre daha yükselecek

Yurt Haberleri 27.04.2015, 09:48 27.04.2015, 12:12
İzmir sahilindeki binalar 10 metre yükselecek !

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İzmir'de yıllardır Kordon başta olmak üzere sahilleri ören binalar artık 10 metre daha yüksek yapılabilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne dayanarak, sahillerdeki binaların yüksekliğinin 10 metre daha artırılmasına imkan veren karar aldı. Yapılan kat yüksekliği artışları İzmir’in simgesi Kordon’un silüetini bozacak.

Konak Belediyesi, silüetin bozulmaması, başta Kordon olmak üzere kıyıda mevcut binaların daha da Çin seddine dönüşmemesi için, kat yüksekliğini 3 metre ile sınırlandırdı. Ancak bu karar İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden döndü.

Konak Meydanı - Alsancak Limanı arasında kalan Kordon’da sekiz kat ve maksimum 24.80 metre yükseklik, Konak Meydanı-Üçkuyular Meydanı arasında kalan Mustafa Kemal Sahil Bulvarı sahilinde 7 kat ve 21.80 metrelik yapılaşma uygulamasının devam etmesi kararı alındı.

Bu kararla örneğin 8 kat imar olan Kordon’da eskiden 3 metre olan kat yüksekliği 3.80 metreye kadar yükselebilecek, giriş katları için verilen 4.5 metre yükseklik de dikkate alındığında yeni ruhsat alacak binalar eskisinden 10 metre yüksek olacak. Kordon ve kat adeti belirlenmiş bölgelerde yapılar 10 metreye kadar daha yükseğe çıkacak. Silüet bozulacak.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?