İzmirli işçilerin direnişi 26. gününde

İzmir'deki Konak Belediyesi'ne bağlı çalışan işçilerin sendikal hakk talepleri için başlattıkları direniş 26'ncı gününe girdi

Yurt Haberleri 23.03.2011, 14:44 23.03.2011, 14:44
İzmirli işçilerin direnişi 26. gününde

İzmir Konak Belediyesi'ne bağlı şirketlerde taşeron işçi olarak çalıştıkları sırada işten çıkartılan 67 işçinin belediye binası önündeki geceli gündüzlü bekleyişi 26. gününe girdi.

Polis ekipleri, gece eyleme devam eden işçilerden 6'sını darp olayına karıştıkları iddiasıyla gözaltına aldı. İşçilerin ısınmak için yanlarında bulunan battaniyeler, çay demledikleri malzemelere de el konuldu.

Basmane Meydanı'nda bulunan Konak Belediyesi binası önünde bekleyişlerini sürdüren 67 işçi, gece soğuktan korunmak için tenekenin içinde tahta yakarak ısınmaya çalışıyor. Konak Belediyesi'ne bağlı şirketlerde çalıştıkları sı rada bağlı oldukları taşeron firma tarafından işlerinden çıkarılan 67 işçinin belediye binası önündeki bekleyişi sürüyor. Bekleyişlerine devam eden işçilerden her biri değişik sürelerde sözkonusu taşeron firmada çalışmış. İşçiler, sendikalı olmak istedikleri anda kapının önüne konulmuş.

Eylemlerini sürdüren işç iler adına konuşan Adnan Kumru, saat 01.00 sıralarında belediye önüne çok sayıda resmi ve sivil polisin geldiğini ve üçüncü kez baskına uğradıklarını ileri sürdü. Kumru, "Bizim buradaki bekleyişimizin amacı sendikal hak, insanca yaşam hakkı ve taşeronluğun kaldırılması talebidir. Biz bunun için bir adım attık. 26 gündür gece gündüz 67 kişi mücadeleye devam ediyoruz. Bizim kararlı olduğumuzu gören şirket ve belediye yetkilileri bize her türlü baskıyı uyguluyor" dedi.
Belediyenin çöp kamyonlarını, su tankerini ve kullanılmayan araçları eylem yaptıkları alana parkederek kendilerini uzaklaştırmak istediğini dile getiren Kumru, "Fakat bizim kararlılığımız sendikal hakkımızı alana kadar sürecek. Buradan sendikal hak almadan gitmeyeceğiz. Bu gece 3. kez polis baskınına uğradık ve battaniyelerimiz, demliğimize kadar herşeyimizi topladılar. Biz burada anayasal hakkımızı istiyoruz." diye konuştu. Kumru, belediye önünde bekledikleri alanın kendilerine emniyet tarafından yasaklandığını, bundan sonraki eylemlerini gerekirse kaldırımda yapmaya devam edeceklerini sö zlerine ekledi.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?