banner39

İznik'in Ayasofya'sı belgesel oluyor

Yönetmen Tekin Gün, yakın zamanda yeniden camiye çevrilen Bursa'nın İznik ilçesindeki Ayasofya Camii'ni belgesele taşıyor.

Yurt Haberleri 19.03.2012, 08:01 24.03.2012, 17:15
İznik'in Ayasofya'sı belgesel oluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hazırladığı tarihî belgesellerle adından söz ettiren yönetmen Tekin Gün, şimdi de yakın zamanda yeniden ibadete açılan Bursa'nın İznik ilçesindeki Ayasofya Camii'ni belgesele taşıyor.

Uluslararası ödüllü belgesel yönetmeni Gün, bugüne kadar Kapadokya, Nemrut Dağı, Sultan II. Mehmet, Yaradılış Serüveni, Kıbrıs Belgeselleri gibi çalışmalara imza attı. Bursa: Hitit, Lidya, Frigya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı, Olimpos (Uludağ) ve Gölyazı gibi tarihî yerleri mercek altına alan Gün, son dönemlerde ise özellikle Bursa'nın tarihi ile ilgili yaptığı çalışmalarla gündeme geliyor. Mayıs ayında hazır olacak olan belgesel için daha şimdiden yerli ve yabancı ajanslar sıraya girmiş durumda. Belgesel ile ilgili çok sayıda teklif geldiğini anlatan Gün'ün hedefi uluslararası festivallerde ödül almak.

Zaman'ın haberine göre, Ayasofya'nın cami olarak hizmet vermesinden sonra dikkatlerin bu bölgeye yeniden çevrildiğini belirten Gün, var olan Ayasofya'lar içinde sahip olduğu misyon açısından en önemli olanın İznik Ayasofya olduğunu kaydediyor. Gün, Hıristiyanlar için çok önemli olan I. Konsül'ün 325 senesinde İznik'te, 7. Konsül'ün de Ayasofya'da toplandığı bilgisini veriyor. İznik'in birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olduğunu belirten Gün, "Burası bütünüyle baktığımızda açık hava müzesini andıran görünümü ile dünyada eşine az rastlanan antik şehirlerden biri." diye konuşuyor.

Tekin Gün, 1331'de Orhan Gazi tarafından fethedilen İznik'in Osmanlı için her zaman önemli bir merkez olduğunu hatırlatıyor. İznik'in Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarını havzasında taşıyan bir şehir olduğunu ifade eden yönetmen, değerlerimizi dünyaya anlatmak için çaba sarf ettiğini söylüyor. Ayasofya Camii'nin sembolik bir anlamı olduğu için dünya basını tarafından takip edildiğini anlatan Gün, kültürel mirasın tanıtılması gerektiğinin önemli olduğuna işaret ediyor. İznik'in birçok değere sahip olduğunu kaydeden Gün, sözlerini şöyle sürdürüyor:

Çektiğimiz belgesellerle tarihe not düşme kaygısı taşıyoruz. 1993'te Cami Kuşları ile başladığımız yolculukta medeniyetimizin sesini duyurmaya çalıştık. Umarım Ayasofya ve Uludağ çalışmaları ile de bu gayretimiz güzel bir şekilde devam eder." Yönetmen Gün, Prestij Production bünyesinde, Bursa'da İznik Ayasofya dışında Uludağ ile ilgili de belgesel çekiyor. Uludağ belgeselinin çekimlerini yakın zamanda bitirdiklerini dile getiren Gün, Bursa ile ilgili yeni çalışmalarda bulunacaklarını anlatıyor. Tekin Gün ayrıca, İstanbul Surlarının Sırları, Türklerin Göçü gibi ilginç ve daha önce çalışılmamış belgeseller çekeceğini dile getiriyor.

Yorumlar (18)
Nihat AVCI 11 yıl önce
Yönetmen Tekin GÜN'e kolaylıklar ihsanda bulunuyorum.Güzel Yurdumun yıllar boyunca ev sahipliği yaptığı medeniyetleri şöyle göz önümde bulundurduğum zaman hakikaten kıymetini bilemediğimiz ve koruyamadığımız tarihi mekanlar gelir aklımıza,ancak birileri böyle ararştırırken bazende belgelerken kokusunu alırız,bu yüce mabet'te bir çok tarihe geçen din muhabbetleri olmuş öyle yada böyle;saygılar...
sabri AYDIN 11 yıl önce
Yönetmene ilk evvela başarı temennisinde bulunurken Vatan topraklarımızdan sürekli geçen medeniyetlerin izlerini taşımak ve korumakta gerekir Tekin bey benim fikrime göre Din kardeşlıği dediğimiz olguyu mercek altına almış.....
HANİFE GÖKÇE BURSA 11 yıl önce
DÜNYACA ÜNLÜ YÖNETMENLERİN ŞEHRİMİZİ DÜNYAYA TANITMASI GERÇEKTEN GURUR VERİCİYÖNETMEN TEKİN BEY HAKKATEN BURSAYI SEVN Bİ KİŞİ MUTLAKA BEN TEŞEKKÜR EDİYOM HABERİ KAYNAKLAYAN HABERCİ ABİMEDE SAYGILAR SUNUYOM BURSADAN
yeşim ALBAYRAK 11 yıl önce
Yönetmenime saygılar sunsrım Yeşim !! Senarist!! İznik Ayasofya hakikaten tarihi tam anlamıyla yaşamış ama ilahi şekli ile muallakta kalmış ve yıllarca turizmin bir parçası olmuş mabet yerlerinled biridir ülkemizde ,sayın hocam çok dikkatli bir durumda tarihi ve yüklenmiş misyonları hakkındaki bilgileri zaman zamn da haber niteliğinde vurgu yapmakta !!! ben kendi adıma hocama başarılar dlrm.
Kerim alioğlu 11 yıl önce
Böyle tarihten bişiy anlatanlara sağolsunlar dünyaya bizi böyle tanıtsınlar ..ülkemiz daha hızlı büyüsün diye...............
SUNAY BAYRAK : ADANA 11 yıl önce
Belgesel böyle olur seyrettiğimiz birçok belgesel uçup gidiyor tarihi olmadığı için önem verip çekmyular. Çeken arkadaşa şimdiden hayırlı olsun tabi devamıda gelsin ben tarihi belgesel hastasıyım,ama seyrettiğim belgeseller ya 12 den sonra stv de çıkıyor yada trt de yol belgeseli birazda tarih dolu belgeseller çekin kardaşım. teşekkürlr.
cemal şah 11 yıl önce
kardeşim bu belgesellerin kırmızı noktalı filmler gibi gece 00:00 dan snr izlemek istemiyoruz tekin bey çalışmalarınıza saygım var ama kanaldaki idarecilere desenizde şu canım belgeselleri izlenir saate koysalar olazmı saygılar
mehmet hoşgören 11 yıl önce
sayın hocam ekibinize ellerinize sağlık iznik iznik olalı böyle şaşağa görmemiştir sizin gibi insanlara ihtiyacımız var bir iznikli olarak tebrikler.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?