JİTEM kemiklerinin olağan şüphelileri

İçkale bahçesinde bulunan kafatası sayısı 8'e çıkarken, yolu İçkale'den geçenler içinde 'failli meçhuller' davasında yargılanan Albay Cemal Temizöz ile aynı davada ifade vererek 'JİTEM'i ben kurdum' diyen emekli Albay Arif Doğan da var

JİTEM kemiklerinin olağan şüphelileri

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açık hava müzesi haline getirilmek amacıyla restorasyonu 2 yıldan bu yana süren İçkale bölgesinde doğalgaz boruları döşemek için yapılan kazı çalışmalarında eski Merkez Kapalı Cezaevi'nin yan tarafında insanlara ait olduğu değerlendirilen 6 kafatası ve çok sayıda kemik bulundu.

Hz. Süleyman Camii'nin arka tarafında eski cezaevinin duvarının dibinde bulunan kemikler, savcı tarafından muhafaza altına alındı. Savcının talimatıyla bölgede başlatılan kazıda 2 kafatasına daha ulaşıldı. Olaya el koyan özel yetkili savcılık, bütün bölgeyi güvenlik çemberine aldırdı. Bölgede başka kemiklerin de bulunması ihtimalini değerlendiren savcı, söz konusu alanın tamamında kazı yapılmasına karar verdi. Müze müdürlüğü de restorasyon çalışmalarına ara verdi. Savcının ilk gün geç saatlere kadar çalışma yaptığı bölgede geniş güvenlik önlemleri alınarak dün sabah erken saatlerinde tekrar başlatıldı.

JİTEM'İN KARARGAHI

İçkale bölgesi, 1999 yılına kadar eski Merkez Kapalı Cezaevi, adliye, Jandarma Komutanlığı ve birimleri ile JİTEM tarafından kullanıldı. İçkale bölgesi, 1999 yılında boşaltılarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmişti. İnsanların adliyeye giderken 'korkudan dönüp bakamadığı tek bina' olarak lanse edilen JİTEM binasında yüzlerce kişinin işkence gördüğü belirtilmişti. Doğalgaz çalışmasında kemiklerin bulunması üzerine faili meçhul cinayetlerle ilgili kazı yeniden başlamış oldu.

BODRUM KATI DA KAZILIYOR

Diyarbakır özel yetkili Cumhuriyet Savcılarından Mustafa Baklacı'nın nezaretindeki kazılarda, bütün detaylar dikkatle inceleniyor.

Yeni Şafak'ın haberine göre, faili meçhul cinayetlerle ilgili açılan davalarda yargılanan çok sayıda komutanın 90'lı yıllarda görev yaptığı cezaevinin bodrum katında da çalışma başlatıldı. İçkale'deki JİTEM binasında Albay Arif Doğan, Binbaşı Cem Ersever, Albay Aytekin Özen, Binbaşı Cahit Aydın, Albay Nurettin Ata, Binbaşı Abdülkerim Kırca, Yüzbaşı Ali Yıldız ve Yüzbaşı Cemal Temizöz'ün yanı sıra çok sayıda itirafçının görev yaptığı biliniyordu. Kafatası kemiklerinin bodrum katı hizasındaki çukurlarda ve binanın yan tarafında olması nedeniyle savcı, cesetlerin içeriden açılan tünellerle gömülmüş olabileceğini değerlendiriyor.

Ergenekon sanığı emekli Arif Doğan'ın Diyarbakır'da görülen faili meçhuller davası kapsamında verdiği ifade, dava dosyasına girmişti. 'JİTEM'i ben kurdum' diyen emekli Albay Arif Doğan, Eşref Bitlis'i de JİTEM'in öldürdüğünü söylemişti.

Diyarbakır'da görülen faili meçhuller davasında tutuklu yargılanan Kayseri Jan. Alay Komutanı Cemal Temizöz'ün 1993'te Cizre'de, 'terörle mücadele ediliyor' görüntüsü altında 'korucu, itirafçı ve uzman çavuşlardan bir grup oluşturduğu' ileri sürülüyor.

Kayıp yakınları başvuru yapsın

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, kayıp yakınlarının başvurularını değerlendireceklerini belirterek, yeni kazıların yapılması için başvuru yapabileceklerini söyledi. Kemiklerin bulunduğu bölgenin JİTEM'in infaz ve sorgu yeri olarak bilindiğini belirten Bilici, söz konusu yerin açılması için kayıp yakınlarının savcılara ya da kendilerine başvuru yapmasını istedi. Bulunan kemikler ise numaralandırıldıktan sonra DNA tespiti için toplu halde İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilecek. Orada yapılacak işlemin ardından, yakınlarının kayıp olduğunu iddia eden vatandaşlardan alınacak kan örnekleriyle, kemiklerden elde edilen DNA'lar karşılaştırılıp, kimlik tespitleri buna göre yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 08:24
YORUM EKLE

banner39