banner15

Kadıköy'e 'büyük cami' projesi

Başbakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Müftülüğü’nün talepleri doğrultusunda, Kadıköy rıhtım bölgesine ‘Ulu Camii’ yapılacak

Kadıköy'e 'büyük cami' projesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da Kadıköy Deniz Otobüsü İskelesi yanındaki İSPARK alanına ilçenin ihtiyacına cevap verebilecek büyük bir cami inşa edilmesi planlanıyor.

Başbakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul İl Müftülüğü talebi doğrultusunda yapımı planlanan Ulu Camii için1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği Plan raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda askıya çıkarıldı. 7 Haziran 2005’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile söz konusu yer, Büyükşehir Belediyesi’nin tasarrufuna bırakılmıştı.

Askıya çıkarılan raporda, İstanbul’un Anadolu yakasında, özellikle de söz konusu planlama alanı ve yakın çevresinde, ‘Selatin Camii’ veya ‘Ulu Camii’ mahiyetinde cami yer almadığı belirtildi. Raporda, plan değişikliğinin gerekçesi şöyle anlatıldı: “Büyük cemaatlerle cuma namazlarının, bayram namazlarının veya kalabalık kitlelerin katılımıyla ifa edilecek cenaze namazlarının kılınacağı bir ‘Ulu Camii’ inşa edilebilecek nitelikte uygun bir yerin planlanması gerektiği tespit edilmiştir.”

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 09:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35