banner39

Kadir Topbaş'tan sel baskınları savunması

Üsküdar'da dün meydana gelen sel taşkınlarıyla ilgili ilk kez konuşan İBB Başkanı Topbaş, bu tür vakaların her yerde yaşanabileceğini ileri sürerek kendisini savundu

Yurt Haberleri 03.06.2014, 14:28 19.08.2019, 10:28
Kadir Topbaş'tan sel baskınları savunması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, kentte su baskınlarına neden olan yağışla ilgili konuştu.

İBB Başkanı Topbaş, "Aynı şekilde başka ülkelerde de var böyle fotoğraflar. Biliyorsunuz geçmiş yıllarda Londra Metrosu’nu su bastı. Avrupa’da da heryerde bu tarz ciddi şeyler oluyor. Hatta Amerika’da bir yerleşim tamamen sular altında kaldı. Bunlar dünya coğrafyasında afet boyutunda ortaya çıkan  olaylar" dedi.

Kadir Topbaş, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı çıkışında İstanbul’daki yağışlara ilişkin soruları cevapladı. 

Yağmurların bütün dünyada zaman zaman mevsim ortalamalarının çok üstünde düştüğünü ifade eden Kadir Topbaş, "Bütün Avrupa, ve dünya kentlerinde yaşamaktayız.  Türkiye’de de bunu görüyoruz. 80 yılın en kurak dönemini yaşarken bir taraftan da böyle büyük bir afet boyutundaki çekilmiş olan bazı şeyler twitler atılarak fotoğrafları gördünüz. Gökyüzü denizle buluşuyor tarzında ciddi bir yağış var. Bir afet boyutunda" diye konuştu.

Yağışların İstanbul’un su sorununa çözüm olup olmayacağı sorusuna ise Topbaş, "Bunlar lokal yağışlar İstanbul coğrafyasına düşen düzenli bir yağmur değil. Yağış olması su havzalarındaki buharlaşmayı önlemesi açısından önemli. Yaz aylarında günde 400 bin metreküp buharlaşma olmakta. Şu anda İstanbul 2 milyon 700 bin metreküp su kullanıyor günde. Havza çevresinde doğanın yağışla buluşması bu barajlarında kullanılmaması anlamını taşımakta. Bu boyutuyla katkısı var. Orman ve Su İşleri Bakanımızla da evvelki gün görüştük. Melen Havzasında iyi yağış var. Oradaki ikinci hattmız da bitmek üzere.  Çalışmalar sürüyor.  Daha fazla su alacağız oradan inşallah" cevabını verdi.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?