Kamalak: Diyarbakır da başkent olabilir

Kamalak, meclisin ülkenin ihtiyaçları çerçevesinde yeni başkent belirleyip, halk oyuna sunabileceğini belirterek, "Millet kabul ederse Diyarbakır da Erzurum da başkent olabilir" dedi

Yurt Haberleri 25.05.2011, 08:01 25.05.2011, 08:01
Kamalak: Diyarbakır da başkent olabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Saadet Partisi Genel Başkanı, Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Kamalak, anayasanın değiştirilemez maddeleri ile ilgili çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.

Bugün gazetesinden Seda Şimşek'e konuşan Kamalak, kavga, gürültü çıkmasın diye anayasanın değiştirilemez maddelerinden devletin şeklini cumhuriyet olarak tanımlayan madde dışında hiçbir değiştirilemez maddenin yeni anayasada yer almaması gerektiğini söyledi.

Kamalak, meclisin ülkenin ihtiyaçları çerçevesinde yeni başkent belirleyip, halk oyuna sunabileceğini belirterek, "Millet kabul ederse Diyarbakır da Erzurum da başkent olabilir" dedi.

Kamalak, ilköğretimden üniversiteye kadar Osmanlıca'nın seçmeli ders olarak okutulmasını, imam hatiplerin orta bölümlerinin yeniden eğitime açılmasını da önerdi.

DİYARBAKIR DA BAŞKENT OLABİLİR

Kamalak, "Siz bir anayasa hukukçusunuz. 12 Haziran'dan sonra anayasa değişiklikleri gündeme gelecek. Değiştirilemez maddeler değiştirilebilir mi?" sorusuna verdiği cevapta şunları söyledi: "Bu konuyla ilgili 20 yıl önce henüz doçentken bir makale yazmıştım. O makalede herhangi bir anayasaya bir kısım maddelerin değiştirilemeyeceğine ilişkin hükümler koymanın yanlış olduğunu belirtmiştim. Bugünkü nesil problemlerini bütünüyle çözmüş müdür ki değiştirilemez maddelerle gelecek nesillerin iradesine ipotek koyuyor?

Anayasalar kutsal metinler değildir. Türkiye'nin tartışmaya ve kargaşaya değil birliğe, bütünlüğe ihtiyacı olduğu için değiştirilemez hükümlerden sadece birisinin devletin şeklinin cumhuriyet olduğuna ilişkin hükmünün yeni anayasada da muhafaza edilmesi gerektiği kanaatindeyim. Diğerlerinin değiştirilemez hükümler arasında yer almasının gerekmediğini düşünüyorum. Bu, diğer değiştirilemez maddelere karşı olduğum anlamına gelmez. Mesela başkentin Ankara olmasının benim için hiçbir sakıncası yok. İstiklal Marşı'mız ile asla bir problemim yok. Ama, millet yeni bir değişiklik öngörüyorsa niye önüne set çekelim? Türkiye'nin geleceği bakımından meclis toplanır, anayasa değişikliği yapar, referanduma sunarsa millet de bu değişikliği kabul ederse başkentin Diyarbakır, Erzurum olmasının ne sakınacası var? Ankara başkent yapılırken İstanbul işgal altındaydı. 3 şehir tartışılmıştı. Ankara, Kayseri, Konya mı olsun diye. O günün şartlarında uygun yerin Ankara olduğuna karar verilmiş."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?