banner39

Kar, Orta Anadolu'da yolları kapattı

Konya'yı Ankara, Aksaray, Afyon ve Antalya'ya bağlayan yollar, yoğun kar yağışı ve şiddetli tipi nedeniyle ulaşıma kapandı. Yozgat ve Aksaray'da ise şehir içindeki kar hayatı olumsuz etkiliyor

Yurt Haberleri 21.03.2015, 11:56 21.03.2015, 12:54
Kar, Orta Anadolu'da yolları kapattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mart ayının çetin şartları kendini yurt genelinde göstermeye başladı. Konya'nın Ankara, Aksaray, Afyon, Antalya ile karayolu bağlantısı, yoğun kar yağışı ve şiddetli tipi nedeniyle ulaşıma kapandı.

Kentte gece saatlerinde başlayan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Kar yağışı ve tipi nedeniyle Konya'yı Ankara, Aksaray, Afyon ve Antalya'ya bağlayan karayollarında ulaşım durdu.  

Yoluna devam edemeyen araçlar, yetkililerce dinlenme tesislerine yönlendiriliyor. Öte yandan ekipler, yolların trafiğe açılabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

İlerleyen saatlerde kar yağışının etkisini yitirmesiyle yolların trafiğe açılması bekleniyor.

TEM'DE ULAŞIM AKSADI

TEM otoyolu ile D-100 karayolunun Bolu Dağı geçişinde kar yağışı etkili oluyor.

Bolu Dağı'nda sabah saatlerinde başlayan kar yağışı aralıklarla devam ediyor. Karayolları ekipleri, özellikle Karanlıkdere, Bakacak ve Seymenler mevkisinde karla mücadele çalışmasını aralıksız sürdürüyor.

Kar kalınlığının 8 santimetre ölçüldüğü Bolu Dağı'nda trafik ekipleri de sürücüleri, takip mesafesini korumaları ve aşırı hızdan kaçınmaları konusunda uyarıyor.

Kar yağışı, kent merkezinde de aralıklarla devam ediyor.

ULUDAĞ'DA 45 SANTİMETRE

Kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da etkili olan yağış dolayısıyla kar kalınlığı 1 metre 45 santimetre ölçüldü.

Bursa Meteoroloji Müdürlüğü verilerine göre, "oteller bölgesi"nde dün 1 metre 30 santimetre olan kar kalınlığı, yağış nedeniyle 1 metre 45 santimetreye yükseldi.

Yoğun yağış dolayısıyla kent merkezinden teleferikle ulaşım Sarıalan mevkisine kadar sağlanabiliyor. Bu mevki ile "oteller bölgesi" arasında ise teleferik işletilmiyor.

Hava sıcaklığının gece en düşük sıfırın altında 8, gündüz de sıfırın altında 4 derece olduğu Uludağ'da kar yağışının bugün akşama kadar sürmesi bekleniyor.

KIRIKKALE'DE ULAŞIM ETKİLENDİ

Kırklareli'nde kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Yağış özellikle Demirköy ve Kofçaz ilçeleri ile Bulgaristan'a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı'nda görülüyor.

Karayolları 15'inci Şube Şefliği ekipleri, bu bölgelerde yolların ulaşıma kapanmaması için çalışmalarını sürdürüyor. Jandarma ekipleri de sürücüleri, araçlarının lastiklerine zincir takması konusunda uyarıyor.

Demirköy'de zaman zaman etkili olan fırtına nedeniyle birçok ağaç devrildi.

İl merkezinde hava sıcaklığının 5 derece ölçüldüğü Kırklareli'nde kar yağışının gün boyu aralıklarla sürmesi bekleniyor.

AKŞAM SAATLERİNDE DOĞU'YA KAYACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yağışların akşam saatlerinden sonra Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Siirt çevreleri ile Şanlıurfa’nın doğu ilçelerinde kuvvetli yağmur, yükseklerinde karla karışık yağmur; Erzincan, Tunceli, Bingöl, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur, zamanla yer yer yoğun kar şeklinde olmasının beklendiğini açıkladı

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?