banner39

Karadeniz dereleri için kurtuluş umudu

Karadeniz'de son yıllarda ölü balıkların kıyıya vurduğu dereler, adım adım kurtuluyor. Orban ve Su İşleri Bakanlığı'nınn hazırladığı proje dereler için umut oldu

Yurt Haberleri 25.10.2013, 14:42 25.10.2013, 14:42
Karadeniz dereleri için kurtuluş umudu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Son yıllarda kirlilik nedeniyle ekolojik dengesi bozulan, ölü balıkların kıyıya vurduğu dereler Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın hazırladığı projeyle kurtuluyor.

Pilot olarak Trabzon'da hayata geçirilen projeyle 50'ye yakın dere temizlendi. Birkaç yıl öncesine kadar içi çöp dolu akan ve etrafa pis kokular yayan dereler temiz akıyor. 3 aşamalı projeyle özel ekip yaklaşık 40 bin kişiyle tek tek görüşüp halkı bilinçlendirdi. Geçici işçi ve gönüllülerin katılımıyla 220 ton çöp toplandı.

Çevre ve Orman İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi, yaptıklarını anlattı: "Artık derelerimiz çoğunlukla temiz akıyor. Halkın bilinçli davrandığını görmek bizi umutlandırıyor. Projeyi üç aşamaya bölmüştük. İlk iki aşama bitti ve toplamda 947 bin lira harcama yapıldı. Şimdi 3'üncü aşamaya geçiyoruz. Bundan sonra görev kaymakamlıklarda olacak. Böylece anında duruma müdahale edilecek. Biz de sık sık denetim yaparak Trabzon derelerinin sürekli pırıl pırıl akmasını sağlamaya çalışacağız."

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?