banner39

Karadeniz usulü bina güçlendirme!

Rize'de zemininde kayma meydana gelen üç bina, "Karadeniz Usulu" denilecek şekilde güçlendirildi.

Yurt Haberleri 09.03.2012, 01:15 09.03.2012, 01:58
Karadeniz usulü bina güçlendirme!

Rize'de merkeze bağlı Gündoğdu beldesinde yaklaşık 25 yıl önce yapılan 3 binanın zeminindeki kayma nedeniyle hafif yan yatması sonucu demir direklerle desteklenmesi, ilginç bir görüntü oluşturdu.

Beldenin Taşlıdere Mahallesi'nde yaklaşık 25 yıl önce yapılan Huzur Yapı Kooperatifi, yapımından bir süre sonra zeminindeki sorundan dolayı hafif yana yattı.

Bunun üzerine Karadeniz Teknik Üniversitesinden (KTÜ) uzmanlarca yapılan incelemede yan yatmanın devam etmediği, bu nedenle tehlike oluşturmadığı raporu verildi.

Rapora rağmen site sakinleri 36 dairenin bulunduğu 3 binayı, balkonların altına yerleştirilen demir direklerle destekledi.

Gündoğdu Belediye Başkanı Süleyman Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, binaların yapıldığı tarihte ruhsat işlemleri sırasında zemin etüdü yaptırmanın zorunlu olmadığını hatırlattı.

Yıldız, söz konusu binaların da zemin etüdünün o dönemde yaptırılmadığını ifade ederek, "Yapımından kısa süre binalar hafif yana yattı. Bunun üzerine KTÜ'den uzmanlar getirilip inceleme yaptırıldı. Ancak yan yatmanın tehlike oluşturmadığı belirlendi. Binalarda oturmanın da sorun oluşturmayacağı söylendi. Yana yatma sadece ilk dönemde olmuştu. Daha sonra devam etmedi" diye konuştu.

 

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?