banner39

Karadeniz usulü cami restorasyonu

186 yıllık tarihi cami, vinç yardımıyla yeni yerine taşındı, minare ortada kaldı

Yurt Haberleri 22.03.2012, 13:13 22.03.2012, 13:17
Karadeniz usulü cami restorasyonu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kalkandere ilçesinde, çay alım yerinin üzerinde bulunan tarihi ahşap cami, restorasyon nedeniyle vinç yardımıyla 20 metre öteye nakledilince ortada kalan minare ilginç görüntü oluşturdu.

Trabzon'un Of İlçesi Keler köyünde 1825 yılında Ordulu Mehmet usta tarafından inşa edilen ve 1977'de sökülerek Kalkandere ilçesine bağlı Hüseyin Hoca köyündeki çay alım evinin üzerine nakledilen tarihi ahşap cami, Rize Valiliği, Kalkandere Kaymakamlığı ve Kalkandere Belediyesi'nin çalışmaları sonucunda restorasyon kapsamına alındı.

Zamanla çeşitli betonarme ilaveler yapılan ve son alarak da betonarme minare inşa edilen ahşap cami, yeri ve çevresindeki doku uygun olmadığı gerekçesiyle yaklaşık 6 ay önce vinç yardımıyla sökülmeden 20 metre ileriye nakledildi. Bu nedenle 5 yıl önce yaptırılan caminin betonarme minaresi ortada kaldı.

Hüseyin Hoca köyü sakinlerinden Mustafa Fazlıoğlu, minarenin köylüler tarafından yaptırıldığını ifade ederek, ''Ahşap tarihi caminin minaresi olmadığı için köylülerin desteğiyle minare yaptırmıştık. Ancak, caminin nakledilebileceğini hesaplamamıştık. Cami nakledilince minare açıkta kaldı. Şimdi buraya 500 kişilik bir cami yapmak istiyoruz. Minareyi de yeni cami için kullanacağız. Bu nedenle yıkmıyoruz'' dedi.

Ali Fazlıoğlu ise minarenin tarihi cami için yapıldığını belirterek, ''Minare tarihi caminin yüksekliği hesaplanarak yapılmıştı. Cami taşınınca şimdi yerine yeni bir cami yapacağız. Minare hazır yapılmışken yıkmadık. Yeni yapacağımız camiyi minarenin yerine göre ayarlayacağız'' diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?