Kartal Adliyesi'nde 'rüşvet çetesi'

İstanbul'da Kartal Adliyesi'nde aralarında memurların, hakimlerin ve savcıların da bulunduğu büyük bir rüşvet çetesi çökertildi

Yurt Haberleri 14.02.2013, 10:23 14.02.2013, 10:23
Kartal Adliyesi'nde 'rüşvet çetesi'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'da Kartal Adliyesi'nde bir grubun bazı davaları etkilemeye çalıştığı bilgisi üzerine 2012'de harekete geçen İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yaptığı teknik ve fiziki takipler ile çeteyi ortaya çıkardı.

Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında, 77 kişi hakkında 'Yargı görevini yapanı etkileme', 'Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak', 'Yardım ve yataklık', 'Ruhsatsız silah bulundurmak ve satın almak', 'Kişisel bilgileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek' suçlarından dava açıldı.

Akşam'ın haberine göre Kartal Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede çetenin faaliyetleri şöyle anlatılıyor:

SANIKLARA CEZA İNDİRİMİ VAADİ

Sanıklar S.D, M.S, K.N, N.Ö, ve Ş.Ç'nin davalarda taraflarla iletişim kurarak 'Tanıdık hakim ve savcılar var. Cezanızı hafifletiriz' diyerek yüklü paralar aldığı dinlemelere takıldı. Örgütün bu faaliyetlerine tanıdıkları hakim, savcılar ve Yargıtay üyeleri vasıtasıyla gerçekleştirdikleri ileri sürüldü. İçlerinde Ağır Ceza Mahkemesi kaleminin müdiresi Y.Y.'nin de bulunduğu adliye memurlarının, bazı savcı ve hakimlerle yemek yedikleri, bu yemekte ise rüşvet çarkının döndüğü ortaya çıktı.

MENFAATE GÖRE TAYİN BELİRLİYORLARDI

Çete üyelerinin aynı zamanda Yargıtay'da bulunan hakim ve savcılar aracılığıyla tayin işlemleri yaptıkları belirtildi. Sanıkların ileriye dönük olarak menfaatlerine yarar sağlayabilecek kamu görevlilerinin ve işlerine engel olacak personelin tayinlerine karıştıkları iddianamede yer aldı. Sanıkların telefon dinlenme konusunda da çok dikkatli davrandıkları ve görüşmelerini yüz yüze yapmaya özen gösterdikleri vurgulandı. İddianamede telefonda açık verenlerin uyarıldığı belirtildi.

İCRA MALLARIYLA KAR SAĞLADILAR

Kartal ve Maltepe Bölgesi'nde icra yoluyla ihaleye çıkarılan gayrimenkulleri düşük fiyata satın alıp, yüksek meblağlara satan çetenin, bu yolla da milyonlarca lira çıkar sağladığı ortaya çıktı. İddianamede örgüt lideri olduğu iddia edilen S.D'nin Kartal Adliyesi'ndeki bazı hakimleri de sık sık ziyaret ederek, bir kısım hakim ve savcıları tanıyormuş izlenimi vererek etrafına 'Anadolu Yakası'ndaki adliyelerde halledemeyeceği iş yoktur' mesajını verdiği belirtildi. S.D'nin hakkında yakalama kararı olan kişileri haberdar ederek bu durumdan menfaat sağlamaya çalıştığı kaydedildi.

TESBİT EDİLEN 50 DOSYA VAR

Aralarında kamu ve adliye görevlilerinin de bulunduğu 77 şüphelinin suçlandığı iddianamede çetenin etkilediği iddia edilen 50 ayrı dava dosyası tek tek belirtildi. Soruşturmanın İstanbul'daki Kartal, Tuzla, Küçükçekmece, Kadıköy, Pendik ve Şişli adliyelerinin yanı sıra Ankara, Kars ve İpsala adliyelerine de uzandığı kaydedildi. Öte yandan Askeri Yargıtay, Yargıtay Hukuk Dairesi ve Yargıtay'da bulunan davaların sayıldığı iddianamede bazı dosyaların hangi adliyede bulunduklarının tespit edilemediği belirtildi. Sanıkların önümüzdeki günlerde Kartal Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlanacak. Davada adı geçen hakim ve savcıların ise dosyaları ayrıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?