banner39

Kartal'daki 'rant'ta Ak Parti-CHP koalisyonu

Kartal'daki kentsel dönüşümün ranta neden olacağını belirterek İBB Meclisi'nde ilk başta ret oyu veren CHP'liler geri adım atarak Ak Partili ve diğer üyelerle birlikte "kabul" yönünde oy kullandı. Urla'daki tartışmalı villalarla ilgili ise plan değişikliği yapıldığı belirtiliyor.

Yurt Haberleri 14.02.2015, 10:21 14.02.2015, 11:01
Kartal'daki 'rant'ta Ak Parti-CHP koalisyonu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'un Kartal ilçesinde yapılması düşünülen kentsel dönüşüm projesine başta karşı CHP'li İBB Meclis üyeleri daha sonra bu kararından vazgeçti. Kartal’ı daha fazla ranta açacak kentsel dönüşüm projesinin planları, daha önce projeye karşı çıkan CHP’lilerin bu defa destek vermesiyle oy birliğiyle İBB meclisinden geçti.

Kartal, Çavuşoğlu, Kartal Yeni, Topselvi, Esentepe, Orta, Cumhuriyet ve Kordonboyu mahallelerini kapsayan Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP'lilerin de desteğiyle oy birliğiyle kabul edildi.

CHP'liler projeye ilk başta, "Kartallıları köylerine gönderecek, vatandaşı mağdur edecek" gerekçesiyle ret oyu vermişlerdi.

Projeye göre Kartal’a 80 ile 150 metre arası yüksekliklerden oluşan gökdelenler, iş ve konut kuleleri, opera evi, park, oteller, restoranlar, yat limanı ve marina yapılacak.

URLA'DAKİ VİLLALARIN ALANI İMARA AÇILDI

Öte yandan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da  7-25 Aralık operasyonlarından sonra gündeme gelen Urla Hacılar Koyu’ndaki villların bulunduğu alanı imara açtığı belirtiliyor. İddiaya göre yapılan değişiklikle, 122 dönümlük alanın villlaların bulunduğu 40 dönümü konut alanı olarak ayrıldı. Böylece geçmişte alınan yıkım kararları geçersiz kılındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu plana dayanak oluşturacağı gerekçesiyle 1/5 bin ve 1/binlik planları da hazırlayarak askıya çıkardı.

Buna göre Hacılar Koyu’ndaki toplam 122 bin 470 metrekarelik alanı “Tarım ve Doğal SİT Alanı” özelliğinden çıkartan bakanlık, binlik ve beş binlik nazım imar planlarıyla bölgede yapılaşmaya izin verdi.

Planlama sürecinde Defterdarlık Milli Emlak Dairesi, Orman Genel Müdürlüğü, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü gibi kurumların tamamı değişikliğe olumlu görüş verdi. 

GAZİANTEP'TE AVM YERİNE YEŞİL ALAN

Hem iktidar hem muhalefet partilerinin elinde olan büyükşehirlerde yaşanan 'rant' furyası devam ederken, Gaziantep'ten sembolik bir gelişme yaşandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılan bir alışveriş merkezi bugün "görkemli" bir törenle yıkılacak. Merkezin yerine ise yeşil alan yapılması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?