banner15

Kayıp Afgan çocukların izi bulundu

Erzincan Valisi Kahraman, koruma altındayken kaybolan Afgan mülteci çocuklardan bazılarının izini bulduklarını ancak bazılarını henüz tespit edemediklerini söyledi

Kayıp Afgan çocukların izi bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, İzmir'de yakalanarak Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kentteki Çocuk Destek Merkezi'nde (ÇODEM) devlet koruması altına alındıktan sonra kaçan yaşları 15- 20 arasında değişen 21 Afgan'la ilgili iddiaları yanıtladı.

Vali Kahraman, "IŞİD ve benzeri bir örgüte gitmeleri mümkün değil. Bu çocuklar zaten ülkelerindeki terörden kaçarak gelen çocuklar" dedi. Vali Kahraman, bunlardan 3'ünün Atina'da, 1'inin Almanya'da, 1'inin de İstanbul'da olduğunu sosyal paylaşım sitelerinden tespit ettiklerini belirtti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın İzmir’den gönderdiği 21 Afgan, geçen 23 Temmuz günü Erzincan’daki ÇODEM'e yerleştirildi. Yaşları 15- 20 arasında değişen Afgan'dan 4'ü 25 Temmuz, 17'si de 29 Temmuz günü barındıkları merkezden kaçtı. Vali Süleyman Kahraman, Afganlar'la ilgili ortaya çeşitli iddiaların ortaya atılmasının ardından açıklama yaptı. Vali Kahraman, bunların uluslararası hukukta 'Refakatsiz Çocuklar' olarak tarif edildiğini söyledi. Kaçak Afganlar'la ilgili güvenlik kuvvetlerinin araştırma yaptığına dikkati çeken Vali Kahraman, şöyle konuştu:

Bunlar bir gece çarşaf sarkıtarak bulundukları binadan gitmiştir. Yaşları çocuk değil aslında. Bunlar fiziki olarak en küçüğü 15, en büyüğü de 20, hatta 20’den fazla yaşta olan çocuklar. Özellikle Avrupa ülkelerine giderek çalışmak ve ailelerine yardımcı olmak istiyorlardı. Bu çocuklar için piknik gibi sosyal, sportif aktiviteler gerçekleştirdik. Ama burada tutmak mümkün olmadı. Bunların gitmelerine, ayrılmalarına rıza göstermiş, özellikle göz yummuş değiliz. Bulundukları merkez, çok yüksek güvenlikli değil. Normal güvenlik tedbirleri var. Yüksek düzeyde korunaklı, cezaevi veya ıslahevi olması mümkün değil. Bir gece terk edip gitmişler. IŞİD ve benzeri bir örgüte gitmeleri mümkün değil. Çünkü bu çocuklar ülkelerinde özellikle bu terörden kaçarak gelenler. Yaşları da kendilerini örgüte kaptıracak kadar küçük değil. Bunları zorla tutmak mümkün değil. Burası sosyal uyum merkezi. Çok yüksek bir güvenlikli merkez değil. Ancak belki güvenlik görevlilerinin sayısını arttırırız. Hatta çocuklar çarşıya refakatçi öğretmenlerle çıkar. Ancak o şekilde bir tedbir alabiliriz.

ÇODEM'den kaçan 13 Afgan'ın sosyal paylaşım sitesi hesaplarının bulunduğunu, bunlardan 3'ünün Atina'da, 1'inin Almanya'da, 1'inin de İstanbul'da bulunduğunu buradan tespit ettiklerini anlatan Vali Kahraman, "Çocukların kaçmasına yardımcı olan birileri var mı?" sorusuna, "Türkçe bilmiyorlar. Ama bunların muhakkak bildikleri, tanıdıkları vardır. Belki onlara yardımcı olan da vardır. Bu çocuklardan ayrı, kaçan 4 çocuk daha var. Onlar yakalandı. Onları götüren kişi hakkında göçmen kaçakçılığı suçundan işlem yapıldı ve şu anda cezaevinde" cevap verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 17:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35