banner39

KCK'dan velilere 'eylem yapın' baskısı

KCK, okulların açılmasına iki gün kala velilelere "çocuklarınız Kürtçe konuşsun" şeklinde baskı yapmaya başladı

Yurt Haberleri 13.09.2013, 11:39 13.09.2013, 12:21
KCK'dan velilere 'eylem yapın' baskısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Velilere, çocuklarını belirli bir süre okula göndermeme çağrısında bulunan KCK, ikinci aşamada ise çocukların öğretmenlerin sorularına Kürtçe cevap vermesini istedi

KCK'nın "çekilme sürecini" askıya alması ile birlikte farklı bir boyut kazanan çözüm süreci, okullara taşınıyor. KCK, çözüm sürecinin tıkanmasındaki sorunların başında gelen anadilde eğitim ile ilgili bir dizi eylem yapma kararı aldı. Bölgedeki velilere, çocuklarını belirli bir süre okula göndermeme çağrısında bulunan KCK, ikinci aşamada ise çocukların öğretmenlerin sorularına Kürtçe cevap vermesini, velilerin ise okulları Kürtçe eğitim talebine yönelik olarak dilekçe yağmuruna tutmasını istedi.

Hüseyin Özay'ın Taraf gazetesinde yer alan haberine göre, hafta başında yapılan güvenlik zirvesinde, yeni eğitim ve öğretim dönemi de masaya yatırıldı. Okulların açılması ile birlikte eylemlerin okullara sıçramasından endişe eden hükümet, okullardaki güvenlik önlemlerinin arttırılmasını kararlaştırdı.

Zirvede, KCK ve PKK'nın okullarda yapmayı düşündüğü eylemler hakkında değerlendirmeler de yapıldı. Bu aşamada, istihbarat birimleri, PKK'nın, anadilde eğitim talebini okullara taşımaya hazırlandığına yönelik bir rapor sundu. Hazırlanan raporlara göre; örgüt, üst yönetiminden gelen talep doğrultusunda, okullarda anadilde eğitim konusunda bir dizi etkinlik yapılacak. Bu etkinliklerin başında ise velilerin, "Çocuğumun anadilde eğitim görmesini istiyorum" şeklinde okullara dilekçe vermesi geliyor. İkinci aşamada ise, anadilde eğitim olmadığı için ilk iki hafta için çocuklar okula gönderilmeyecek. Ayrıca, öğretmenler de eyleme katkı sağlayacak. Öğretmenler, soruşturma ile karşı karşıya kalmamak için ise rapor alacaklar.

Yine örgütün talimatı doğrultusunda, derslerde de Kürtçe konuşulması yönünde baskı yapılacak. Bunun için öğrenciler, kendilerine sorulan sorulara Kürtçe cevap vermeye zorlanacak.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?