KCK'lıların 'sivil cuması'nda skandal

KCK'nın Şırnak imamı (!) sahte çıktı; imamın dini bilgisi Cuma namazını "sessiz" kılınca anlaşıldı!

Yurt Haberleri 28.05.2011, 11:31 28.05.2011, 11:50
KCK'lıların 'sivil cuması'nda skandal

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

KCK’nın başlattığı sözde sivil Cuma Namazı’nı kılmak için toplanan cemaatin imamı hiçbir mezhepte olmayan bir uygulamaya imza attı! Cumayı sessiz kıldırdı,  hutbenin  arapça dualar bölümünde çok sık takılan ve zorla okuyan imamın, Cuma namazında fatiha ve zamm-ı sureyi içinde okuması tebessümle karşılandı.

TRTHaber'in elde ettiği görüntülerde, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde KCK’nın başlattığı sözde sivil Cuma Namazı’nı kılmak için toplanan cemaat farklı bir cuma namazı kıldı.

Ezan okundu, saflar tutuldu. Buraya kadar her şey normal. Sözde imam ayağı kalkıp eline aldığı kitaptan önce duaları ardından Kürtçe hutbeyi okudu ancak Arapça duaları okurken, sözde imamın takılması gözlerden kaçmadı. Hutbe bitip, namaza geçilince asıl gariplik o zaman başladı. Cuma namazında Fatiha ve devamındaki sure sesli okunması gerekirken, namazdaki sessizlik hiç bozulmadı.

Halbuki başta Diyarbakır ve benzeri yerlerde kılınan sözde sivil cuma namazlarında aksi bir durum var. Cuma Namazı sesli kıldırılıyor. İlahiyatçılara göre, Cuma Namazı hiçbir mezhepte bu şekilde sessiz kılınmıyor.

Ayrıca İslam Fıkhına göre, böyle namaz kılanların Cuma Namazı vazifesi yerine gelmiş olmuyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?