banner39

Keklikler tarıma destek için doğada

Adana'da, buğdayın kalitesini düşüren süneyle mücadele için doğaya bin keklik bırakıldı

Yurt Haberleri 16.04.2013, 12:17 16.04.2013, 12:20
Keklikler tarıma destek için doğada

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Adana'da, buğdayın kalitesini düşüren süneyle mücadele için doğaya bin keklik salındı.

Adana'da yürütülen "süneyle biyolojik mücadele" çalışmaları kapsamında merkez Sarıçam ilçesine bağlı Kızılkaş köyünde tören düzenlendi.

Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, 4 yıl önce buğday üreticileriyle yaptıkları görüşmelerde sünenin en büyük sorun olarak karşılarına çıktığını söyledi.

Çukurova'da yılda 1,5 milyon tona yakın buğdayın hasat edildiğini, bunun 150-200 bin tonunu ise ovanın ormanla birleştiği kuzey kesimlerde elde edildiğini anlatan Çalışkan, kuzey bölümlerdeki ürünlerin neredeyse tamamının süneden etkilendiğini ifade etti.

Süneye maruz kalan buğdaydan elde edilen unla ekmek yapılamadığının altını çizen Çalışkan, bunun yüzde 20-30 oranında maddi zarara neden olduğunu vurguladı.

Çalışkan, sorunla mücadele için son 4 yıldır doğaya keklik ve parazitoit adlı böceği bıraktıklarını belirterek, bu sayede sünenin tamamen bitirildiğini bildirdi.

Sünenin tekrar çıkmaması için her yıl aynı yöntemi tekrarladıklarını dile getiren Çalışkan, "Bu mücadele tamamen doğal. Hiç zirai ilaç kullanılmadığı için doğaya verilen zarar da engellenmiş oldu" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?