banner39

Kene kabusu başladı

Sakarya'da 14 yaşındaki bir öğrenci Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) şüphesiyle Ankara'ya sevk edildi

Yurt Haberleri 07.04.2013, 17:21 07.04.2013, 17:25
Kene kabusu başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ali Fuat Erdem, 14 yaşındaki kız öğrencinin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) şüphesiyle Ankara'ya sevk edildiğini belirterek, hastalığın teşhisinin kesin olmadığını söyledi.

Erdem, ortaokul öğrencisi S.S'nin 2 Nisan'da kene ısırığı ve yüksek ateş şikayetiyle Yenikent Devlet Hastanesine kaldırıldığını, buradaki müdahalenin ardından kendisinin görev yaptığı hastaneye sevk edildiğini anlattı.

Hastada kene ısırığı, yüksek ateş ve kanda pıhtılaşmayla ilgili sıkıntı görülünce KKKA şüphesi doğduğuna dikkati çeken Erdem, şöyle konuştu:

"14 yaşındaki kız öğrenci, KKKA şüphesiyle Ankara'daki Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi ama hastalığın teşhisi kesin değil. Şu anda görüştüğümüz kadarıyla KKKA'ya çok benzemiyor, 'yüzde 1'in altında bir ihtimal' deniliyor. İntaniye hocamızla görüştüm, kendisi 'KKKA ihtimali çok az' diyor. Henüz bu mevsim Sakarya için şu ana kadar KKKA teşhisi konulan bir mevsim değil ama tedbir amaçlı sevk edilmiş. Şu anda korkulacak bir durum yok."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?