banner39

Kıdem tazminatı yasasında büyük değişiklik

Çalışma Bakanı Çelik, kıdem tazminatının fona devredilmesi düzenlemesinin rafa kaldırıldığını açıkladı. Yeni sistem sadece taşeron işçileri kapsayacak

Yurt Haberleri 14.09.2013, 10:45 14.09.2013, 10:49
Kıdem tazminatı yasasında büyük değişiklik

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kadınlar için doğum izninin 18 ile 20 hafta arasında olacağını belirtirken, doğumdan sonra da kadınlara esnek çalışma olanağı tanınabileceğini kaydetti.

İsteyen memurların part-time çalışmasına sıcak baktığını belirten Çelik, kıdem tazminatının fona devredilmesinin Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla rafa kaldırıldığını söyledi. Bakan Çelik,

Kamu üst düzey yöneticilerinin hükümetle gelip gitmeleri yönündeki hükümet önerisini yineleyen Çelik, kıdem tazminatındaki değişikliğin ise taşeron işçilerle kısıtlı kalacağı mesajını verdi. Önümüzdeki EKK'da kamudaki taşeron işçilerin durumunun ele alınacağını ifade eden Bakan Çelik, "600 bini kamuda olmak üzere 1 milyon 100 bini aşan taşeron işçi var. Daha fazla olduğu inancındayım. Bu çalışanlarımızın tazminat hakları büyük ölçüde yok" dedi.

Diğer işçiler ile ilgili kıdem tazminatı fonu planının ise rafa kalktığını belirten Çelik, "'İndirmeyin' diyor başbakanımız.  'Siz burada taraflar olarak uzlaşma noktasına gelmediğiniz sürece ben bunu raftan indirtmeyeceğim' diyor. Kimsenin tazminatlarda hak kaybına uğramasından yana değiliz. Bir bir şey söylüyoruz belli çevreler farklı şekilde yansıtıyorlar" diye konuştu.

İsteyen işçi ve memurun mevcut kıdem sisteminde emekli olabileceğini belirten Çelik, "Mevcut sistem aynen gelecek haklarıyla, geçmiş haklarıyla korunabilir" dedi. Sistemin ancak toplumsal mutabakatla düzenlenebileceğini vurgulayan Çelik, "Öyle bir sistem kuralım ki 1 ay çalışan tazminatını alsın. Şimdi 12 ay çalışan alabiliyor, 11 ay 29 gün çalışan alamıyor" dedi.

 

Memurlar için 5 yıllık zorunlu görev süresinin fazla olduğunu belirten Çelik, "Biz genelde sürdürülebilir bir noktaya taşıyalım bunu. 5'ten daha az olması. 5 çok fazla" diye konuştu.

Milliyet'in haberineg göre Bakan Faruk Çelik, "3 çocuk" projesi kapsamında çalışma hayatında ne gibi değişiklikler yapılacağı konusunda, kadın istihdamında istenen yere gelinemediğine işaret etti.

Bakan Faruk Çelik, "Üniversite mezunlarında (kadınlarda) yüzde 70'lik işgücüne katılım varken, tahsil durumu düştükçe yüzde 30'lara iniyor" diye konuştu.

Yorumlar (1)
Abdullah Akdağ 9 yıl önce
Hayat devlette çalışana güzel. Siz özel sektörde çalışanı ezdirmeye devam edin. Yazık ya. Herşeyi güçlüden yana yontmaya sizde devam edin. Sizi özgürlüklerin önünü açtığınız için destekliyoruz. Ama çalışma şartları ve eğitim konusuda çok çok kötü icraatleriniz.
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?