Kilis'te sınıra yakın iki okulda eğitime ara

Kilis'te dün okula düzenlenen roketli saldırı sonucu hayatını kaybeden okul görevlisi törenle defnedilirken iki okulda eğitime ara verildi

Kilis'te sınıra yakın iki okulda eğitime ara

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye tarafından katyuşa roketinin patlaması sonucu görevli olduğu okul bahçesinde yaşamını yitiren 25 yaşındaki 2 çocuk annesi Ayşegül Polat, Kilis'in Polateli ilçesinde düzenlenen törenle defnedildi. Olay yerindeki iki okulda ise eğitime ara verildi

Suriye'nin IŞİD denetimindeki Bab bölgesinden ateşlenen 3 Katyuşa roketinden ikisi 20 kilometre uzaklıktaki Saraç Mehmet Çavuş Mahallesi'ndeki boş araziye düşerken, bir roket ise Nazlı Ömer Çetin ilkokulu ile komşu olan Eyüp Gökçeimam Ortaokulu bahçesine düştü. Patlamada, her iki okulda hasar oluşurken, okul bahçesinde bulunan yardımcı hizmetli olarak çalışan Ayşegül Polat öldü, 12 yaşındaki nöbetçi öğrenci Gülten Canpolat ise ağır yaralandı.

Üç ay önce ortaokulda İşkur aracılığıyla asgari ücretli olarak çalışmaya başladığı öğrenilen Ayşegül Polat için bugün Polateli ilçesinde tören düzenlendi. İlçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen cenaze törenine Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Belediye Başkanı Hasan Kara, AK Parti Kilis Milletvekilleri Reşit Polat ve Hilmi Dülger ile yakınları ve vatandaşlar katıldı.

YARALI ÖĞRENCİNİN HAYATİ TEHLİKESİ SÜRÜYOR

Ayşegül Polat'ın hayatını kaybettiği patlamada ağır yaralanan 7'nci sınıf öğrencisi Gülten Canpolat'ın tedavisine ise devam ediliyor. Halen yoğun bakım ünitesinde tedavi gören kız öğrencinin hayati tehlikesinin sürdüğü bildirildi.

MİSİLLEME GECE BOYU SÜRDÜ

Yaşananların ardından sınır hattında konuşlu topçu birlikleri, dün saat 15.30'a kadar angajman kuralları kapsamında roketin atıldığı tespit edilen IŞİD denetimindeki Bab bölgesine 54 top atışı yaptı. Gece boyu da Kilis'ten top atışlarının sesi gelmeye devam etti. Güvenlik güçlerinin misilleme amacıyla Bab bölgesini gece boyu ateş altına aldığı belirtilirken, kaç atış yapıldığı ve zayiat konusunda ise açıklama yapılmadı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAD SAFHADA

Öte yandan Kilis merkezi ile sınır hattında güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Polis ekipleri kent merkezinde şüpheli gördüğü kişi ve araçları durdurarak didik didik arayıp, kimlik kontrolü yapıyor. Sınır hattında ise sık sık devriye görevi yapan askerler, Suriye tarafındaki gelişmeleri anlık olarak takip ederken, bölgeye zırhlı araç takviyesi de yapıldığı belirtildi.

2 OKULDA EĞİTİME ARA VERİLDİ

Dünkü patlamanın ardından hasar oluşan Nazlı Ömer Çetin İlkokulu ile Eyüp Gökçeimam Ortaokulu'nda eğitime ara verildi. Her iki okulda hasar tespit ve onarım çalışmaları sürerken, yetkililer ikinci ders yılı başına kadar eğitime ara verildiğini, öğrencilerin sadece cuma günü karnelerini almak için okullarına geleceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 16:26
banner53
YORUM EKLE

banner39