banner15

Kırkpınar taştı

Edirne'de yağmur ardından debisi yükselen Tunca Nehri'nin Sarayiçi'nden geçen bölümünde su taşkınları görüldü, Kırkpınar Güreşlerinin yapılacağı alan da selden etkilendi

Kırkpınar taştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Edirne'de son bir haftada aralıklarla yağan yağmur nedeniyle su düzeyi yükselen Tunca Nehri bazı noktalarda yatağından çıktı.

Dün sabah saatlerinde bu yıl 653'ncüsü yapılan Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi'ne ulaşımı sağlayan Fatih Köprüsü ayaklarına kadar suyun yükselmesi taşkın riskini ortaya çıkarırken, nehir debisindeki artık nedeniyle güreşlerin yapıldığı Sarayiçi'ne sular girmeye başladı.

Edirne Belediyesi Kırkpınar alanlarının sularla dolmasını yağmur drenaj ızgaralarını toprakla kapatarak önledi.

Adalet Kasrı'nın bulunduğu alanı da toprakla kapatan ekipler, yayılan suları motopomp ile yeniden nehre vermeye başladı. Sabaha karşı saat 03.00 sıralarında motopomp makinesinin arıza yapması sonucu su güreşlerin yapıldığı Kırkpınar tesislerinin girişine kadar yükseldi.

Stantların kurulduğu alanın bir kısmı ile Er Meydanı giriş kapılarından Koca Yusuf Misafir Tribünü ve protokol kapısına kadar su geldi.

TAHLİYE İŞLEMLERİ SÜRÜYOR

Er meydanının da içinde bulunduğu Sarayiçi'nde Tunca Nehri'nden yayılan suların tahliye işlemleri sürüyor.

Edirne Belediyesi ekipleri motopomp arızasını gidererek suyun tahliyesini sürdürüyor. Suyun çekilmesi sonucu ortaya çıkan çamur da iş makinalarıyla temizleniyor.

Bu arada Tunca Nehri'nin havzasındaki debinin düşmesine rağmen nehri besleyen derelerden yoğun su gelmesi nedeniyle Sarayiçi'nden aktığı bölümde debide bir düşüşün olmadığı gözleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 10:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48