Kırkpınar'ın yeri değiştirilebilir

Edirne'de Kırkpınar Güreşlerinin yapıldığı meydanın Sarayiçi'nden alınarak başka yere taşınması tartışılıyor

Kırkpınar'ın yeri değiştirilebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Edirne, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi bölgesindeki Er Meydanı'nın yerinin değiştirilmesini tartışıyor.

Topkapı'dan sonra Osmanlı'nın ikinci büyük sarayı Edirne'de bulunuyor. Padişahlar imparatorluğu 92 yıl boyunca bu saraydan yönetti. Geniş bir alan üzerinde inşa edilen sarayın bulunduğu mevkiye de günümüzde sarayiçi deniliyor. Bir dönem padişahların devlet işlerini yürüttüğü, ava çıktığı, kayıklarla nehir gezintisi yaptığı Sarayiçi bölgesi zaman içerisinde büyük yıkımlar yaşadı.

Edirne Yeni Sarayı ilk büyük yıkımı tarihte 93 harbi olarak bilinen 1878 Osmanlı-Rus öncesinde yaşadı. İçindeki cephaneliğin Rus'lara geçeceği endişesiyle dönemin yöneticileri tarafından cephanelik havaya uçuruldu.

Cephaneliğin patlaması sırasında sarayın büyük bir bölümü tahrip oldu. Balkan savaşları sırasında en büyük acılar yine bu bölgede yaşandı. Savaşların sona ermesiyle birlikte bu kez Sarayiçi bölgesi düzensiz yapıların işgaline uğradı. Zaman içerisinde Sarayiçi'nde betonarme yapılar yükselmeye başladı. Bu yapılardan birisi ise Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı er meydanı. Zaman içerisinde yapılan ilavelerle birlikte er meydanının etrafına betondan 15 bin kişilik tribün yapıldı. Ayrıca alanda askeri kışlalar, geri gönderme merkezi ve gece kondu yapılarla bölge eski görünümünden uzaklaştı.

Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin Vali Duruer'in "Dünyanın hiçbir yerinde saraylar içinde betonarme yapı olmaz. Er Meydanı'nın yerini üniversite yakınlarında yapılacak stat bölgesine taşınmasını doğru olacağını söylüyor." yönündeki sözlerini hatırlattı. Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Sarayiçi'nin Kırkpınar'la, Kırkpınar'ın ise Sarayiçi ile özdeşleştiğini söyledi. "Arkadaşlar, taş yerinde ağırdır." diyen Sedefçi, "Sarayiçi Kırkpınar'sız; Kırkpınar da Sarayiçi'siz olmaz. Sarayiçi, Balkan Savaşları sırasında 10 binlerce şehit verdiğimiz bir yer. Kutsal bir yer orası. Eksiden padişahların oturduğu, sarayların olduğu bir yer. Mazisi olan bir yer. Orada Türk ata sporunun yerinin alınıp başka bir yere götürülmesi bana göre kesinkes yanlış." dedi.

Vali Duruer'in düşüncesine saygı duyduğunu ifade eden Sedefçi, "Sarayiçi'ndeki tesisi Hadımağa'ya götürmeyi düşünmek doğru olmaz. Bu bir düşünce meselesidir. Vali Bey ile düşüncelerimizin farklı olması gayet normal. Vali Bey'in düşüncesine şöyle katılıyorum. O tesis Sarayiçi'ne yakışmıyor bu doğru. O tesis, beton yığını Sarayiçi'nde doğru duruyor mu? Durmuyor. Rahatsız edici bir durumu var. Keşke taş kaplama veya ahşap ağırlıklı bir tribün olsaydı. Ama biliyorsunuz, ben stadyumun yarısını biz yaptık. Rahmetli Turgut Özal zamanında İbrahim Ay başkanımız zamanında başlamış bir projeydi. Biz de1994 yılında onu devam ettirdik. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in desteği ile. Eğer devlet desteği verilirse orayı yıkar, Kırkpınar yeni arena, stadyum yaparız diye düşünüyorum. Seçim geçsin bunları düşüneceğiz. Seçime kadar çok fazla şey yapma şansımız yok. Herkes kendi işine bakıyor. İnşallah seçimden sonra ki, ben devam edeceğim inancını yüzde 100 taşıyorum. Her ne kadar bazıları dua etse de onların duası kabul olmaz diye düşünüyorum." açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 16:20
banner53
YORUM EKLE

banner39