banner15

Kırmızı Medrese'de mezuniyet sevinci

Şırnak'ın Cizre ilçesinde bulunan Kırmızı Medrese'de yaz tatilinde Kur'an eğitimlerini tamamlayan çocuklar mezuniyet sevinci yaşadılar

Kırmızı Medrese'de mezuniyet sevinci

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Kırmızı Medrese'de yaz tatilinde Kur'an eğitimlerini tamamlayan çocuklar ödüllendirildi.

Cizre Beyliği döneminde II. Han Şeref Bey tarafından yapılan Kırmızı Medrese, şimdi geleceğin alimlerini yetiştiriyor. Yaz ayı boyunca yaklaşık 140 öğrenciye Kur'an-ı Kerim'i öğreten Kırmızı Medrese imamları, Cizreli minikleri, geleceğin alimlerini çıkartmayı hedefliyorlar.

Yaz ayında Kur'an kursuna giden öğrencilere Kur'an-ı Kerim dersleri, siyer dersleri ve ahlak derslerini gören öğrenciler, cami ve cami imamlarından memnun olduklarını ifade ettiler.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, 26 Haziran'da başlayan yaz Kur'an kursları sona erdi. Bu yaz ayında Kur'an kurslarını başarıyla tamamlayan öğrenciler, çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. Öğrencileri Kur'an'a teşvik etmek için Kırmızı Medrese imamları tarafından öğrenciler için bir ödül töreni düzenlendi. Ödül törenine cami imamları ve öğrencilerin yanı sıra İlçe Müftüsü Mehmet Sami Yıldız da katıldı. Kırmızı Medrese'de gerçekleştirilen törende kursları başarıyla tamamlayan 140 öğrenci, çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. Öğrencilere hediyeleri camide düzenlenen törenle sunuldu.

Bu yaz Kur'an kursunun 26 Haziran'da başladığını söyleyen cami imamı Yahya Aktuğ, bu yaz tatilinde yaklaşık 140 öğrenciye Kur'an-ı Kerim ve diğer dini dersleri öğrettiklerini söyledi. Temel amaçlarının, çocuklara ilim ve irfan öğretmek olduğunu ifade eden imam Yahya Aktuğ, "Bir kişinin edebi yoksa ilmi de yoktur. Kur'an okumak da bir ilimdir. Peygamber Efendimiz (sav) buyuruyor ki "Sizin en hayırlınız Kur'an'ı okuyan ve başkalarına öğretendir. " Bu, bizim için bir ibadettir. Bir insanın edebi yoksa ilim öğrenemez. İnsanın edepli ve terbiyeli olması lazımdır. Onlar olmasa Kur'an'ı öğrenemez, dini bilgileri öğrenemez, tıbbi bilgileri öğrenemez. Büyüklere nasıl saygı gösterilmesi gerektiğini bilmesi lazımdır. Anne ve babasına karşı saygılı olması lazımdır. Komşusuna saygılı olması lazımdır. Küçük çocuklara nasıl bir sevgi gösterilmesi gerektiğini öğrencilerimize öğrettik. " diye konuştu.

Medreseye gelip Kur'an-ı Kerim'i öğrendiklerini söyleyen öğrenci Habibe Özkurt, medresede üç hocanın kendilerine ders verdiklerini söyledi. Burada Kur'an-ı Kerim'in en güzel şekli olan tecvitli olarak okuduğunu belirten Habibe Özkurt, Kur'an-ı Kerim'in en güzel şeklini kendisine öğreten hocası olduğunu kaydetti. Habibe Özkurt, şöyle dedi: "Biz burada çok iyi şeyler öğreniyoruz. Hocalarımız Kur'an-ı Kerim derslerinin yanı sıra bize siyer, ahlak ve diğer dini dersleri de öğretiyorlar. Örneğin imanın ve İslam'ın şartlarını bize öğretiyorlar. Burası bizim için çok güzel bir yer. Hem dinimizi öğreniyoruz hem de sosyalleşiyoruz. Yeni yeni arkadaşları ve ortamları tanıyoruz. "

Medreseye gelmeyen dışarıdaki arkadaşlarına da çağrıda bulunan Habibe Özkurt, "Dışarıda başıboş dolaşan arkadaşlarımızın da bu gibi yerlere gelmelerini tavsiye ederim. Çünkü ben onun faydasını gördüm. Ben buraya gelmeden önce ne Kur'an-ı Kerim'i biliyordum ne de dinimle ilgili bir şey biliyordum. Bu sene buraya geldim Allah'a şükür Kur'an-ı Kerim'i öğrendim. Dini bilgileri öğrendim. Peygamber Efendimiz'in (sav) hayatını öğrendim. Ayrıca, yeni yeni arkadaşlarla da tanışmış oldum. Benim için çok güzel oldu. Okul açıldığı zaman da okul dışında yine buraya gelip din eğitimime devam edeceğim. " şeklinde konuştu.

Baran Sezai adındaki öğrenci de "Ben Kur'an kursundan çok memnunum ve çok güzel bir ortamdır. Kur'an-ı Kerim'i tecvitli öğreniyoruz. Dini dersleri öğreniyoruz. Siyer ve ahlak gibi dersleri de görüyoruz. Hocalarımız bize ibadeti öğrettiler. Hocalarımız Kur'an-ı Kerim'i okuyor, biz de onları dinliyoruz. Sonra bize öğretiyorlardı. Ardından diyorlardı hadi okuyun biz de okuyorduk. Burada çok güzel din eğitimi aldık. Şimdi Kur'an-ı Kerim'i çok güzel bir şekilde okuyoruz. Hocalarımız bize çok iyi ders anlatıyor. Allah onlardan razı olsun. " ifadelerini kullandı.

Daha sonra öğrencilere hediyeleri Cizre Müftüsü Mehmet Sami Yıldız ve cami imamları tarafından verildi.

 

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 11:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35