banner39

Kitap bağışlarınız Aşkale'ye..

Erzurum'un Aşkale ilçesinde İnkılap Ortaokulu'nda başlatılan "Koridorlarda Okuyalım ve Zenginleştirilmiş Kütüphane" kampanyası kitapseverlerden bağış bekliyor...

Yurt Haberleri 02.05.2015, 16:36 02.05.2015, 16:41
Kitap bağışlarınız Aşkale'ye..

İbrahim Ethem Gören / Dünya Bülteni

"İmkânsızlıklar içinde eğitmeye çalıştığımız öğrencilerimizin hayal dünyalarını genişletebilmeleri, hedeflerini yükseltebilmeleri, kendilerini anlatabilmeleri, konuşmaktan çekinmemeleri için okurlarınızın kitap bağışlarına ihtiyacımız var."

Erzurum Aşkale İnkılâp Ortaokulu, Anadolu coğrafyasındaki yüzlerce okuldan biri. 14 derslikle eğitim-öğretim hizmetinde bulunan okulun mevcudu 467.

KORİDORLARDA OKUYALIM

Erzurum Aşkale İnkılâp Ortaokulu’nda örnek iki proje hayata geçiriliyor: Koridorlarda Okuyalım ve Zenginleştirilmiş Kütüphane.

Proje Koordinatörü, Fen ve Teknoloji Öğretmeni Didem Yeşil ile okullarının kütüphanesi özelinde bir mülakat gerçekleştirdik. Okul kütüphanesinin hemen her ilgi alanına yönelik kitaplara ihtiyacı var. Kitap bağışı yapmak isteyen okuyucularımız 0532 785 22 54 nolu telefon üzerinden bizimle irtibat kurabilir.

İbrahim Ethem Gören: Didem Hanım, Aşkale'den bahseder misiniz? İlçenizi nasıl tarif edersiniz? Halk ne ile meşgul olur?

Didem Yeşil: Aşkale, Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde, bağlı olduğu Erzurum ilinin 50 km batısında, 12500'ü merkezde olmak üzere toplam 24.000 nüfuslu bir Anadolu ilçesidir.

Doğu Anadolu'yu İç Anadolu ve Karadeniz'e bağlayan bağlantı yolu üzerinde olması nedeniyle tam anlamıyla kavşak görüntüsündedir.

Uçsuz bucaksız yaylalara sahip Aşkale'de iklimsel elverişsizlikler tarımı ve özelliklede modern tarz tarımı profesyonel manada imkânsız hale getirmiştir. Bu nedenle bölgemiz halkının temel geçim kaynağı hayvancılık üzerine yoğunlaşmıştır. Bahse konu durum, hayvancılığı ilçenin birinci derecede ekonomi faaliyet alanı haline getirmiş olmakla birlikte hayvancılığın vatandaşlar ve özelliklede gençler üzerinde sosyal ve sınıfsal algı ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu durum da hayvancılığın ilçemizin lokomotif sektörü haline gelmesini engellemektedir.

Bütün bunların yanında ilçemizde faaliyet gösteren Aşkale Çimento A.Ş. ilçemiz için parlayan bir yıldız konumunda olup doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 1000 kişiye istihdam ve ekmek imkânı sağlamaktadır.

Okulunuz hakkında genel bilgiler verebilir misiniz?

Okulumuz, Aşkale ilçe merkezinde bulunup, Erzurum’a uzaklığı 54 km'dir. 1993 yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Okulumuzun derslik sayısı 14'tür. Okulumuzda Fen laboratuarı, Bilgisayar sınıfı (BT) ve Kütüphane bulunmaktadır.

Okulumuzun derslik sayısı yetersiz olduğundan ikili eğitim yapılmaktadır. Sabah Ortaokullar, öğleden sonra da İlkokullar ders görmektedir.

Ortaokulda 240; İlkokulda da 227 öğrenci olmak üzere toplam 467 öğrencimiz bulunuyor.

Okulunuza Kütüphane kurmak için yola çıktınız. Bu ihtiyaç nasıl belirlendi?

Okulumuz bünyesinde bir adet kütüphane bulunmaktadır. Ancak okulumuzun öğrenci kapasitesine göre küçük ve içindeki malzemeler ve kitaplar çok yetersizdi.

2012 yılında Aşkale İnkılâp Ortaokulu’nda göreve başladığımda, kütüphanenin ve içindeki kitapların öğrenciler tarafından çok da kullanılmadığını fark ettim.

Oysaki bir okulda Kütüphane öğrenciler için vazgeçilmez bir birim olmalıdır. Öğrencilerimizin okuma alışkanlıkları kazanmasına, geliştirmesine ve araştırma yapmalarına müsait bir ortam yoktu.

Fen Bilimleri öğretmeniyim, 12 yıllık öğretmenlik deneyimine sahibim. Birçok il ve ilçede görev yaptım. Tecrübe ve gözlemlerime dayanarak diyebilirim ki; eğer öğrencilerimiz Fen Bilimleri, Matematik, Sosyal Bilimler, Türkçe vb... derslerden başarısız oluyorsa temelinde okuduklarını anlayamama gibi bir neden vardır. Bu durumda öğrencilerin yorum yapma eksiklikleri gelişir. Öğrencilerimizin her branş dersinden doğru yorum yapabilmeleri için de okuma alışkanlıklarının olması gerekir..

MEB’de uygulanmakta olan yeni eğitim ve sınav sistemi okuyan ve okuduğunu yorumlayabilen öğrenciler yetiştirmeyi hedefliyor.

Okuma alışkanlığı kazandırdığımız her bir öğrenciye daha kaliteli bir hayat sunmuş olacağız. Tüm bu gerekliliklerden yola çıkarak KORİDORLARDA OKUYALIM ve ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ KÜTÜPHANE projelerimizi oluşturduk.

Projelerinizi biraz açar mısınız?

Tabii ki. Öncelikle öğrencilerimize alışılmışın dışında özgün kitap okuma ortamları hazırlamaya karar verdik. KORİDORLARDA OKUYALIM projesi kapsamında klasik raflı kitaplar yerine öğrencilerimizin dikkatini çekebilecek farklı modellerde tasarladığımız kitaplıkları koridorlara yerleştirdik. Farklı modeller seçmemizin nedeni; kitap okuma alışkanlığı olan, olmayan tüm öğrencilerimizin dikkatini çekerek kitap okumayı daha farklı bir boyuta yani daha sempatik bir hale getirmekti.

Okulumuzun her bir katına farklı modellerde tasarladığımız kitaplıklarımızı yerleştirdik ve maalesef okulumuzun bünyesinde bulunan eski kitapları kullanmak durumunda kaldık.

Masrafları nasıl karşıladınız?

ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ KÜTÜPHANE’MİZİN yapımındaki tüm masraflarımız İlçe Kaymakamlığımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından karşılanmıştır. Buradan onlara teşekkür ediyorum.

Ancak, KOLİDORLARDA OKUYALIM projemizin masraflarını biz okul olarak karşıladık ve eski kitapları kullandık, çünkü elimizdeki mevcut para ile ancak kitaplıklarımızı yaptırabildik.

Kaç kitabınız var?

Bağış yolu ile gelen kitaplarımızın sayısı ise 200 kadar. Bunları da Zenginleştirilmiş Kütüphanemize yerleştirdik.

KIOLİDORLARDA OKUYALIM projesi eski kitaplarla hayata geçti ama ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ KÜTÜPHANEMİZ yeterli sayıda kitabımız olmadığı için hizmete sunulmadı. Kapısı kilitli vaziyette duruyor.

HEMEN HER İLGİ ALANINA HİTAP EDEN KİTAPLARI BAĞIŞ YOLUYLA TEMİN ETMEK İSTİYORUZ

Ne tür kitaplara ihtiyacınız var?

Çocuk kitaplarına, kişisel gelişim kitaplarına, tarih Kitaplarına, şiir kitaplarına, bilimsel araştırma kitaplarına, dini kitaplara, dünya klasiklerine, süreli yayınlara, ilkokul Öğrencilerine yönelik resimli okuma kitaplarına ihtiyacımız var.

Öğrenci-kitap ilişkisi nasıl kurulmalıdır?

Az önce de belirttiğim gibi Fen Bilimleri öğretmeniyim. Branşım sayısal bir ders, ancak her derste olduğu gibi benim dersimde da başarının anahtarı okuduğunu anlamak ve anlatmaktır.

İşte bu yeteneği öğrenciye kazandırmak için onlara kitabı sevdirmek lazım. Kaliteli bir gelecek istiyorsak kaliteli insana ihtiyacımız var. Kalitenin bir anahtarı da KİTAPTIR. Öğrencilerimiz okudukları her bir kitap ile içlerindeki boşlukları dolduracaktır.

Her öğrencinin çantasında veya başucundan eksik etmediği kitapları olmalıdır. Boş vakitlerini değerlendirirken kitap okumak da onların vazgeçemediği bir aktivite haline gelmelidir.

KİTAP BAĞIŞLARINIZA İHTİYACIMIZ VAR

Kitap başlığı için okuyucularımıza neler söylemek; Nasıl bir mesaj iletmek istersiniz?

Amacımızı anlattığımıza inanıyorum. İmkânsızlıklar içinde eğitmeye çalıştığımız öğrencilerimizin hayal dünyalarını genişletebilmeleri, hedeflerini yükseltebilmeleri, kendilerini anlatabilmeleri, konuşmaktan çekinmemeleri için okurlarınızın kitap bağışlarınıza ihtiyacımız var.

Belki sizlere göre kitaplara ulaşmak çok kolay ama taşrada yaşayanlar için durum biraz daha farklı…

Her kitap onlara farklı dünyalara açılan pencereler olacak. Öğrencilerimizin içinde bir boşluk var, bu boşlukları yollayacağınız kitaplarla dolduracağız.

İlginiz için teşekkür ederim.

Şimdiden ben de herkese çok teşekkür ediyorum.

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?