banner15

'KKTC vanası kapatıldı' haberi yalanlandı

KKTC'ye Mersin'den aktarılan suyun, işletme anlaşmazlığı nedeniyle, kesildiği yönündeki iddialar Su İşleri Bakanlığı tarafından yalanlandı

'KKTC vanası kapatıldı' haberi yalanlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, KKTC Su Temin Projesi’nde vanaların kapatılarak Türkiye’den KKTC’ye su iletiminin durdurulduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını, bu işlemin rutin olarak yapıldığını belirtti.

Açıklamada, "Şu an itibariyle planlandığı gibi yıllık 75 milyon metreküp suyun KKTC’de inşa edilen Geçitköy Barajı’na aktarılabilmesi yönünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Barajda ya da sistemin genelinde herhangi bir teknik sıkıntı söz konusu değildir." denildi.

"Netice itibariyle projenin işletme hususundaki anlaşmazlık sebebiyle vanaların kapatıldığı iddiaları kesinlikle gerçeği yansıtmamakta" denilen açıklamada barajdaki bazı teknik işlemler anlatıldı.

Açıklamada şöyle denildi: Ancak inşaatı tamamlanarak su tutulmaya başlanan her barajın işletmeye giriş aşamasında bir takım testler yapılması gerekmektedir. Baraj gövdesinin güvenliğini temin etmek maksadıyla yapılması gereken Gövde ve Su Sızıntısı Testleri sebebiyle Geçitköy Barajı’na suyun bir anda verilerek tam doluluğa ulaşılması teknik açıdan mümkün değildir. Bu açıdan su peyder pey yükseltilmektedir. Suyun yavaş yavaş yükseltilmesi yapılan testlerin gereğidir, testler sürerken de Türkiye’den KKTC’ye su iletilebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 13:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35