banner39

Kocaeli Kitap Fuarı kapılarını açıyor

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı 12-20 Mayıs tarihleri arasında açık yapılacak

Yurt Haberleri 10.05.2012, 16:20 10.05.2012, 16:20
Kocaeli Kitap Fuarı kapılarını açıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

12 Mayıs günü başlayacak olan fuar, 20 Mayısa kadar kitapseverleri bekliyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kitap Fuarı'nın bu yıl dördüncüsünü düzenleyecek. 12-20 Mayıs tarihleri arasında açık kalacak Kocaeli Kitap Fuarı bu yıl da Büyükşehir Belediyesi Uluslar arası Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Türkiye'nin en genç kitap fuarı olmasına rağmen geçen yıl 260 bin ziyaretçisiyle Türkiye'nin üçüncü büyük kitap fuarı unvanını alan fuarın bu yılki hedefi ise 300 bin ziyaretçi...

Geçen yıl ziyaretçi sayısının 260 bin olduğunu hatırlatan Genel Sekreter Ersin Yazıcı, "Bu yıl Türkiye ikinciliğini hedefliyoruz. Bunu yakalarsak İstanbul'un ardından Türkiye'nin en büyük ikinci kitap fuarı olacağız. Kocaeli böylece sanayi şehri kimliğinin yanı sıra böylesine önemli bir onurun da ev sahibi olacak" dedi.

Kocaeli 4. Kitap Fuarı bu yıl 12 Mayıs Cumartesi günü 11.00'de düzenlenecek törenle kapılarını kitapseverlere açacak. 20 Mayıs Pazar akşamına kadar açık olacak Kitap Fuarı'nın merkezi Uluslar arası İnterteks Fuar alanı olacak. 350 yayınevi ve 29 sivil toplum kuruluşunun katılacağı fuarda 450 etkinlik düzenlenecek.

'Bİ BANA Bİ VAN'A' KAMPANYASI

Kitap fuarı bu yıl anlamlı bir sosyal sorumluluk projesine de önderlik yapacak. Kısa bir süre önce deprem acısıyla sarsılan Van için 'Bi Bana Bi Van'a' adlı bir kitap kampanyası düzenlenecek. Fuarın içinde kurulacak dev bir kumbarayla ve bu konuda Büyükşehir Belediyesi'ne destek olan NTV kanalının ayrı bir kumbarasında kitaplar toplanacak. Toplanan kitaplarla iki kütüphane kurulacak. Bu kütüphanelerden biri Kocaeli'ndeki bir ilköğretim okulunda, diğeri ise Van'da kurulan prefabrik bir ilköğretim okulunda olacak.

AĞAÇLAR KİTAP AÇACAK

Fuara katılacak 350 yayınevi A ve B salonlarında yer alacak.

Fuarda bu yıl da yüzlerce yazar, şair ve araştırmacının katılımıyla konferanstan söyleşilere ve imza günlerine kadar 450 etkinlik gerçekleştirilecek. Geçen yıllarda olduğu gibi fuara birbirinden önemli yazarlar konuk olacak. Türk edebiyatının değerli kalemleri, düzenlenecek imza günleri ve söyleşileriyle kitap fuarında kitapseverlerle buluşacak.

Kitap fuarı ön kampanyası kapsamında geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da baharla birlikte 'Ağaçlar Kitap Açtı' etkinliği düzenlenecek. 11 Mayıs Cuma günü sabah erken saatlerde Yürüyüş Yolu üzerindeki ağaçlara yine kitaplar asılacak. Sabah işe veya okula gitmek için evlerinden çıkan Kocaelililer, Yürüyüş Yolu'ndaki ağaçlara asılmış kitapları toplayabilecek. Büyükşehir Belediyesi'nin kitap sevgisini artırmak ve okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla gerçekleştireceği etkinlik kapsamında ağaçlara asılan kitaplar ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtılacak.

5 BİN ÖĞRENCİ AYNI ANDA KİTAP OKUYACAK

Aynı saatlerde bu etkinlik çerçevesinde yine Yürüyüş Yolu'nda, 4'ncü Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında Kocaeli'nde ilk kez 5 bin kişi aynı anda kitap okuyacak. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren 5 bin Bilgievi öğrencisi aynı anda kitap okuma etkinliği gerçekleştirecek. Yürüyüş Yolu'nda düzenlenecek bu programa çocukların sevgilisi ve yerli çizgi film kahramanı Pepe de katılacak. TRT Çocuk kanalının sevilen Kahramanı Pepe, fuara renk katacak.

Kitap fuarına geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da ek otobüs seferleri konuldu. Ring şeklinde hareket edecek otobüsler, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü ve Anıtpark ile İzmit Çocuk Parkı önünden kalkacak. Okullardan, STK'lardan ve diğer kuruluşlardan gelecek talepler de imkânlar dâhilinde karşılanacak. Ayrıca okullar kendi okul servisleriyle de öğrencileri fuara taşıyacak.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?