banner39

Kocaeli'deki kimyasal atıklar temizleniyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kocaeli'deki kimyasal atıklarının temizlenmesi için proje hazırladı. Atıklar 2017'ye kadar temizlenecek

Yurt Haberleri 20.10.2013, 13:37 20.10.2013, 13:37
Kocaeli'deki kimyasal atıklar temizleniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 30 yıldır Kocaeli’nin kâbusu olan kimyasal atıkların bertarafına ilişkin harekete geçti. Kimyasal atıklar 'Kalıcı Organik Kirleticiler (KOK) Stoklarının Ortadan Kaldırılması ve KOK Salınımlarının Azaltılması Projesi' ile 2017 yılına kadar ortadan kalkmış olacak.

Bakanlık, yaklaşık 30 yıldır Kocaeli’nde bulunan 2 bin tonluk Hexachlorbenzene, Lindan ve DDT atıkları olarak bilinen BHC (benzenhekzaklorür) atıklarını ortadan kaldırmak için proje geliştirdi.

Kocaeli’nde bulunan kimyasallar, Küresel Çevre Fonu (GEF) desteği ile yürütülen 'KOK Stoklarının Ortadan Kaldırılması ve KOK Salınımlarının Azaltılması Projesi' kapsamında bertaraf edilecek.

GEF 10,7 MİLYON DOLAR DESTEK VERDİ

Projeye, Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından 10,7 milyon Dolar destek sağlandı. 2013 yılında başlatılan proje ile fizibilite çalışmaları yapılacak, fizibilite çalışması neticesinde bertaraf maliyeti 2014 yılında belirlenecek. Fizibilite raporunun onaylanması sonrasında atıkların temizlenmesi işlemi 2017 yılında tamamlanacak. Kimyasalın muhafaza edildiği ambarın yıkılmasıyla ortaya çıkabilecek yıkıntı miktarı ile kontamine olmuş toprak miktarı yaklaşık 4.000 m3. Bertaraf yöntemleri çevresel ve sosyal maliyetler göz önüne alınarak belirlenecek. Halkın bilinçlendirilmesi için uygulama çalışmalarına başlanacak.

KANSER, ÜREME BOZUKLUĞU, ZİHİNSEL GELİŞİMDE YAVAŞLAMA

Yaklaşık 30 yıldır bu alanda muhafaza edilen kimyasallar, yeterli önlem alınmadığı takdirde hava, toprak ve su gibi alıcı ortamlarda ciddi kirliliğe neden oluyor. İnsan vücudunda doğal olarak bulunan veya üretilen kimyasal taşıyıcıların kimliğine bürünerek, endokrin ve bağışıklık sistemlerini bozucu, hormonları etkileyerek üreme sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açıcı, zihinsel gelişme yavaşlığı ve kanser yapıcı etkileri bulunuyor. Atıkların bertarafına yönelik çalışmaların yanı sıra bu kimyasal ile kirlenmiş bina ve arazinin belirlenmesine ve bunların bertarafına yönelik fizibilite çalışmaları başlatıldı.

BHC'ler tarım ilaçları imalatında kullanılmak üzere üretilmiş. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Türkiye'deki kullanımları 1985'te yasaklanmış ve bir depoda muhafaza edilmesi zorunlu tutulmuş. Muhafaza edilen bina alanı yaklaşık 2500 metrekare. Kalıcı Organik Kirleticiler (KOK) kimyasalının imhasında kullanılacak teknoloji ve yönteme, fizibilite çalışmaları kapsamında araştırılarak karar verilecek.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?