banner15

Kömür tozu köylülerin hayatını kararttı

Adana'daki Kurtpınarı köyüne kurulan kömür depolama ve eleme tesislerinden çıkan kömür tozu, bölgedeki ev ve tarlaların üstüne yağıyor. Köylüler "Ekmeğimizden olduk, şimdi canımızın derdindeyiz" diyor.

Kömür tozu köylülerin hayatını kararttı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Adana'nın Ceyhan ilçesindeki Kurtpınarı köyünün dört yıl öncesine kadar yemyeşil bir doğası ve bereketli toprakları vardı. Bugün köyden geriye kömür tozuyla kaplanan tarla, bahçe ve evler kaldı. İlki 2011 yılında kurulan dört kömür depolama ve eleme tesisi, köylülere göre bölgeyi yaşanamaz hale getirdi.

El Cezire Türk'te Okan Yüksel imzasıyla yer alan habere göre Kurtpınarı köyüne gidenleri ilk olarak ağır, kimyasal bir koku karşılıyor. Köylüler, bu havaya nasıl dayandıkları sorusunu "bu iyi hali, çoğu zaman bundan da ağır kokuyor" diye cevaplıyor. Köyde birçok kişinin nefes darlığı sorunu ve astımı var. Elif Başgal da astımı olan köylülerden birisi. Başgal, "Astımım var, kömür tozu ve bu ağır koku nedeniyle nefes alamıyorum. Buradan gitmek de istemiyorum çünkü burası benim köyüm" diyor.

Emine Başgal, Kurtpınarı'nda yaşıyor. Astımı var ve kömür tozları nedeniyle zor nefes alıyor.  
Köyün su kaynağı da kömür tesislerinin hemen yanında. Bu nedenle köyün suyu da içilemez durumda.

Kurtpınarı köylülerinden Gökhan Tosun, "Suyumuzu arıtarak içiyorduk ancak artık evlerimize aldığımız arıtma makinaları da suyu temizleyemiyor" diyor. Kurtpınarlılar kendi köylerinde hazır su almak ve kullanmak zorunda kalıyor. Hava ve suyunu kaybeden Kurtpınarlılar yetkililerden bir an önce çözüm bulmalarını bekliyor.

HER YER KÖMÜR TOZUYLA KAPLI

Adana'nın sıcak havasına rağmen köydeki tüm evlerin kapı ve pencereleri kapalı. Ancak bu önlem de yeterli değil. Kömür tozunun evde her yere girdiğinden yakınan köylülerden Recep Tosun, "Her gün evleri temizliyoruz ancak mücadele edemiyoruz. Tüm pencere ve kapıları muşambalarla kapatıyoruz, Adana sıcağında her yer kapalı durmak zorundayız" diyor.

Evinin pencere ve çatısında biriken kömür tozunu gösteren Tosun, "Hayatımız kömür tozuyla kaplandı" diyerek yetkililerden soruna bir an önce çözüm bulmalarını istiyor.

"TARIMDA VERİM DÜŞTÜ, HAYVANLAR HASTA"

Recep Tosun da köydeki diğer pek çok kişi gibi tarımla uğraşıyor. Ancak uydudan bile rahatlıkla görülebilecek büyüklükteki kömür depolama ve eleme tesislerinin açılmasından sonra verimde ciddi düşüş olduğunu söylüyor. "Zeytinler 4 yıldır ürün vermiyor. Tarlalar tozla kaplı, doğru düzgün ürün alamıyoruz" diyor. Tosun, "malımızdan olduk, canımızdan da olmayalım" diyerek yakınıyor. Köydeki tarlalarda uzanan ayçiçeklerinin gelişmediği, bir bölümününse tamamen kuruduğu görülüyor.

Köydeki hayvan üreticileri de tepkili. Rüzgarla gelen kömür tozu nedeniyle üstleri kararan koyun ve keçilerin sık sık hastalandığını söylüyorlar. Köylüler geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı için kestikleri hayvanların ciğerlerinin kararmış olduğunu görünce büyük şaşkınlık yaşamışlar, "Bizim ciğerlerimiz ne durumda, Allah bilir" diyorlar.

"ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİLERİ BOZULDU"

Köylülerden Gaffar Taştekin, Kurtpınarı'ndaki koku ve kömür tozunun yanı sıra tesislerden gelen sesin de çekilmez olduğunu söylüyor. Kömür eleme makinalarının çıkarttığı ses köyün içinden duyulabiliyor. Taştekin, "Sanki evin içerisinde su motoru çalışıyor gibi. Çocuklarım ders çalışamıyor, uyuyamıyor. Köydeki çocukların psikolojileri bozuldu" diyor.

DAVA AÇILDI, SÜRÜYOR

Adana Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Avukat İsmail Hakkı Atal, köylülerin gönüllü avukatlığını yapıyor. Atal, hukuki mücadeleye iki yıl önce başladıklarını belirtiyor. Bu süreçte maddi zorluklar da yaşandığını, 12 bin liralık harç parasını köylülerin binbir zorlukla bulduklarını söylüyor. Atal, davanın ne aşamada olduğu sorusunu ise "iki yıldır keşif yapılması bekleniyor" diyerek cevaplıyor.

ŞİRKETLER TÜM İDDİALARI REDDEDİYOR

Köyün hemen yanındaki kömür tesislerini işleten şirketler köylülerin iddialarını reddediyor. Kurtpınarı'ndaki en büyük tesislerinden birisi olan Polat Kömür'ün müdürü Hatip Yazgan, "Avrupa Birliği standartlarında üretim yapıyoruz" diyor.

Yazgan, şikayetler üzerine kendi tesisleri ile diğer üç tesisin İl Çevre Müdürlüğü tarafından haftada üç kez denetlediğini, tesisler kurulduktan sonra da ilgili bakanlıklar tarafından denetlenip onay alındığını söylüyor. Tesis müdürü, herşey bu kadar mükemmel ise köylüler neden şikayetçi sorusunu ise "Köylüler rahatsız değil, amaçları bizi dava edip rant sağlamak" diyerek cevaplıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 11:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48