banner39

Konya'da 'Akil Adamlar'a provokasyon

Konya'da bir dizi temasta bulunmaya başlayan Akil Adamlar Heyeti'ne Doğu Perinçek'in partisine mensup bir grup tarafından provoke edildi

Yurt Haberleri 13.04.2013, 14:31 13.04.2013, 14:31
Konya'da 'Akil Adamlar'a provokasyon

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazeteci-Yazar Ahmet Taşgetiren başkanlığındaki İç Anadolu Bölgesi Akil İnsanlar Heyeti, PKK ve terör sorununun çözümüne yönelik çalışmalarına Konya'dan başladı. Konya'da sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya gelen heyetin toplantısı, İşçi Partililerin provokasyonlarıyla zaman zaman gerildi.

Konya'daki toplantının açılışında konuşan Akil İnsanlar İç Anadolu Bölgesi Heyeti Başkanı Ahmet Taşgetiren, temasları ve çalışmaları esnasında elde edecekleri genel kanaatleri, kaygıları, destekleri bir rapor haline getirip bunu süreci yönetenlere teslim edeceklerini söyledi. Bu raporun süreci yönetenlere yol gösterici bir vesika olacağını belirtti. Türkiye'nin halihazırda 30 yıldır yaşadığı terör sorunun çözmek adına önemli bir süreçten geçtiğini ifade eden Taşgetiren, "30 yıldan beri Türkiye açık ameliyat ortamı yaşıyor. Kan kaybediyor, kendi çocuklarını kaybediyor, terör var. Bölgemizde bir takım gelişmeler oluyor. İslam coğrafyası yeniden harmanlanıyor adeta. Türkiye'nin bu coğrafyada yaşanan gelişmeler içerisinde belirleyici bir rol üstlenme imkan ve potansiyeli var. Ancak Türkiye'nin bu potansiyeli kullanabilmesi için kendi sorunlarını çözmesi lazım, iç barışı gerçekleştirmesi lazım." dedi. Bu sorunun çözümü için atılan adımlar hakkında Konya'daki sivil toplum, kanaat ve inanç önderlerinin görüşlerini almak, onları dinlemek istediklerini kaydeden Taşgetiren, konuşmasını "Bu işe akıllarımızı, gönüllerimizi koyacağız" cümlesiyle tamamladı.

Ahmet Taşgetiren'in ardından söz alan Genel Sekreter Cemal Uşşak, "Bizi bir araya getiren unsur, 30 yıldır ülkede devam etmekte olan bir sorunu sona erdirme teşebbüsüdür." dedi. Akan kanı ve ana-babaların gözyaşlarını durdurmanın amaçlandığını belirten Uşşak, ilk defa bu yönde bir irade ortaya çıktığını söyledi. ve çözüm sürecini "Hudeybiye süreci" olarak nitelendirdi. Heyet üyeleri çözüm süreci ve sürecin sonuçları konusundaki görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

İŞÇİ PARTİLİLER KONYALI DA OLSA AYNI

Toplantının sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle kanaat önderlerinin görüşlerini açıkladıkları bölümünde söz alan İşçi Partili temsilciler, heyete ve toplantıya katılan temsilcilere yönelik hakaretvari konuşmalar yaptı. İşçi Partili temsilcilerin konuşmaları toplantıda tansiyonun bir anda yükselmesine sebep oldu. Ahmet Taşgetiren başkanlığındaki heyete 'heyeti nasiha', katılımcılara da 'Amerikan uşaklığı yapmayın' diye hitap eden İP temsilcileri salonda bulunan katılımcılardan büyük tepki gördü. Salondaki gergin hava heyet başkanı Ahmet Taşgetiren'in mutedil tavırlarıyla dağıldı.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?