Köpeğini sahipsiz bırakan kişiye ilginç ceza

Eskişehir'de sahipsiz bırakılan köpek bir kadını ısırınca mahkeme köpeğin sahibine broşür dağıtma cezası verdi

Köpeğini sahipsiz bırakan kişiye ilginç ceza

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eskişehir'de köpeği bir kadını yaralayan Abdullah K mahkemece ilginç bir cezaya çarptırıldı.

"Hayvanını tehlike oluşturabilecek şekilde serbest bırakma" suçundan açılan kamu davasında, sanığa "Köpeğime gereği gibi sahip çıkmadığım ve bu nedenle başkasını ısırdığı için bu cezayı aldım. Aynı hataya siz düşmeyin" ifadelerinin yer aldığı broşürleri dağıtma cezası verildi.                   

 Eskişehir 4. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına, müşteki Perihan Ulumeydan ile sanık Abdullah K. katıldı.

Sanık Abdullah K, savunmasında, suçlamayı kabul etmediğini belirterek, "Köpeğim bağlıydı ancak müşteki köpeğin bağlı olduğu yerin yakınından geçtiği için onu ısırmış olabilir, suçsuzum. Beraatimi istiyorum" ifadelerini kullandı.

Müşteki Perihan Ulumeydan ise olay tarihinde muhtarın evine gitmek isterken sanığa ait köpeğin kendisine saldırarak yaraladığını bildirdi.

Köpeğin bağlı bulunduğu zincirin uzun olduğunu anlatan Ulumeydan, "Sanığın köpeğine çok yakın şekilde geçmedim, sadece normal yoldan geçiyordum. Daha doğrusu boş arsa yol olarak kullanılıyordu, buradan geçiyordum. Olay tarihinde 3 aylık hamileydim, şikayetçi değilim, kamu davasına katılmak istemiyorum'' diye konuştu.

Tanık Zeliha Karataş da yeminli beyanında, "Olay günü saat 17.00 sularında ben ve arkadaşım Perihan muhtara gidiyorduk, dönüşte sanığa ait köpek birden önümüze çıkarak Perihan'a saldırdı, ben kendisini kurtarmaya çalıştım ancak köpek saldırgandı ve zinciri de çok uzundu. Biz kaçtıkça kendisi peşimizden gelebiliyordu" dedi.

İfadelerin alınmasının ardından hakim Kemal Karanfil, "olay tarihinde sanığa ait köpeğin bağlı olduğu zincirinin uzun olması nedeniyle, köpeğin yoldan geçen müştekiyi ısırarak yaralanmasına sebebiyet verdiği, böylece sanığın gözetim altında bulunan hayvanı başkalarının hayatı ve sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakarak üzerine atılı suçu işlediği kanaat getirerek, Abdullah K'nin 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştıran mahkeme, başka mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla şu kararı verdi:

"Denetim süresi içinde CMK 231/8-c bendi gereği denetimli serbestlik bürosunca temin edilip 'Köpeğime gereği gibi sahip çıkmadığım ve bu nedenle başkasını ısırdığı için bu cezayı aldım. Aynı hataya siz düşmeyin' yazısının büyük puntolarla yazılıp 500 adet çoğaltılarak bir defalığına mahsus olarak, bu basılı broşür bitinceye kadar, sanık tarafından kendi köyündeki her eve ve Eskişehir Hamamyolu Caddesi'nde hafta içi saat 16.00-17.00 arası oradan geçen vatandaşlara bu broşürleri dağıtmak tedbiri ile yükümlü tutulmasına karar verilmiştir."

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2014, 12:15
banner53
YORUM EKLE

banner39