banner15

Köylüden maden ocağına tepki

Vize'de bir köye yapılacak maden ocağı için ÇED toplantısı köylülerin protestoları üzerine yapılamadı

Köylüden maden ocağına tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Topçuköy’de açılması planlanan linyit kömür ocağı için köy kahvesinde yapılmak istenen ÇED toplantısı, halkın tepkisi nedeniyle yapılamadı.

Kömür ocağı konusunda halkı bilgilendirmek için köye gelen yetkilileri kalabalık bir protestocu grup karşıladı. Jandarmanın aldığı güvenlik önlemleri eşliğinde köy meydanına gelen yetkililer köylülerin protestosu nedeniyle toplantının yapılacağı kahvehaneye ulaşamadan köyü terk etmek zorunda kaldı.

Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Vize ilçesine bağlı Topçuköy’de açılması planlanan linyit kömür ocağı için 15 Ocak tarihinde köy kahvesinde ÇED toplantısı yapılacağını açıkladı. Toplantı öncesi bir araya gelen köylüler maden ocağını protesto etti. Köylülerin ellerinde taşıdığı ve meydana astığı döviz pankartlarda, orman, su ve toprak vurgusu vardı.

Jandarmanın aldığı güvenlik önlemi eşliğinde halkı bilgilendirmek amacıyla köy meydanına gelen yetkililer, ıslıklı, düdüklü ve sözlü tepkilerle yoğun bir protestoyla karşılaşınca geri döndü.

Yetkililerin köyü terk etmesinin ardından kömür ocağına neden karşı çıktıkları konusunda bilgi veren köylüler, köyün tüm tarım arazilerini içine alan söz konusu alanın Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında ‘tarım ve orman alanı’ olarak vasıflandırıldığını belirterek kömür ocağı açılması durumunda tarım ve hayvancılığın sona ereceğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2015, 10:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35