banner15

Köylüler evleri için nöbet tutuyor

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde sebebi henüz tespit edilemeyen yangınlar yüzünden köylü gece gündüz demeden nöbet tutmaya başladı.

Köylüler evleri için nöbet tutuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesine bağlı Celiloğlu köyünde son 15 gün içinde çıkan yangınlarda 6 ev ile birlikte ahır ve samanlıklar yandı. Sebebi henüz tespit edilemeyen yangınlar yüzünden köylü gece gündüz demeden nöbet tutmaya başladı.

Celiloğlu köyünde son günlerde peşi peşine çıkan yangınlar vatandaşları korkutuyor. Köy halkı yangınların, köyün ilerisindeki şantiyeye elektrik taşıyan hatlardan kaynaklandığını, hatlardan sıçrayan kıvılcımların samanları ve otları tutuşturduğunu ileri sürüyor.

Celiloğlu Muhtarı Baki Ceylan, son 15 gün içerisinde köyde 6 evin yandığını söyledi. Yangınlarda can kaybı yaşanmadığını belirten Ceylan, evlerin çocuğunun tamamen yandığını, tarım ürünlerinin zarar gördüğünü anlattı. Sebebi henüz tespit edilemeyen yangınların köylüyü tedirgin ettiğini ifade eden Ceylan, "Yangınlar herkesi endişelendiriyor. Yetkililere durumu bildirdik ancak şu ana kadar bir gelişme yaşanmadı. Yangınlar elektrik hatlarından mı yoksa kundaklamadan mı kaynaklanıyor bilmiyoruz. Köyün girişine ve çıkışında her gün iki kişi gece gündüz nöbet tutmaya başladı." dedi.

Asım Ceylan da bu duruma bir çare bulmasını istedi. Yangında evinin tamamen kül olduğunu ve her şeyini kaybettiğini ifade eden Ceylan, yetkililerden yardım beklediklerini belirtti.

Dedesinden miras kalan 2 katlı evin yanarak kül olduğunu anlatan Hamza Akçay da "Evin içinde ne varsa yandı. Yatağımız, yorganımız, eşyalarımız hiçbir şeyimiz kalmadı. 300 civarında saman balyam yandı. Traktör ve malzemeleri de son anda kurtardık." diye konuştu.

Köy sakinlerinden Ramazan Kılıçer, 15 gün içerisinde 6 evin yanması üzerine tedirgin olduklarını söyledi. Kundaklama ihtimali üzerinde de durduklarını belirten Kılıçer, yetkilere durumu iletmelerine rağmen şu ana kadar bir gelişme olmadığını kaydetti.

Ali Özer, bir sabah evde oturduğu sırada buğday ambarının bulunduğu yerden alevlerin yükselmeye başlaması ile büyük bir panik ve korku yaşadıklarını söyledi. Komşularından ve itfaiyeden yardım istediklerini ifade eden Özer, köylünün de yardımı ile yangını söndüklerini; ancak evin bazı bölümleri ile 8 çuval buğday ve 30 adet ot balyasının yandığını anlattı.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2011, 14:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35