banner39

Köylüler siyanüre karşı yürüdü

Murgul İlçesi Damar Köyü'nde altın madeni işleme ve ayrıştırma tesisi için siyanür havuzu yapılmasını protesto eden kalabalık bir grup, 'siyanüre hayır' sloganıyla şantiye alanına yürüdü

Yurt Haberleri 30.09.2014, 09:28 30.09.2014, 09:28
Köylüler siyanüre karşı yürüdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bir maden şirketinin Cerattepe'den çıkartılacak altın madenini işleme ve ayrıştırma için Murgul ilçesine bağlı Damar köyünde siyanür havuzu yapımına başlamasına tepki gösteren bir grup, çalışmaları protesto etti.

Aralarında CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Bedrettin Kalın'ın da bulunduğu bir grup, köy meydanında toplanarak, "Murgul siyanüre karşı, siyanür varsa su-toprak-hayat yok", "siyanüre hayır" pankartları açtı.

Çeşitli sloganlar atarak maden şirketinin bakır madeni sahasına kadar yürüyen gruptakilere, bakır madeninde çalışan ve siyanür havuzu inşaatında çalıştırılmak istendikleri için iş bıraktıklarını idida eden işçiler de destek verdi.

Burada konuşan Belediye Başkanı Çavuş, sağlıklarını ilgilendiren siyanür havuzunun burada kurulmasına müsaade etmeyeceklerini belirterek, "Çoluk çocuğumuzun yarın bize beddua etmesine vesile olmayacağız. Damarımıza bir de can damarımıza ayak bastırmadık, bastırmayacağız. Bu birlik ve beraberlikle zafer kaçınılmazdır ve yakındır" dedi.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Kalın da, Artvin’i yok edeceğine inandıkları siyanür ve madene karşı 20 yıldır mücadele verdiklerini ifade ederek,  "Damar’da siyanür havuzunu kurarlarsa Kafkasör’de de madeni kurarlar. Artvin ve Damar’daki proje tek bir projedir. Birlikte ve ortak mücadele etmeliyiz" diye konuştu.

İşçiler adına konuşan İlyas Orhan da siyanür havuzu yapımında çalışmalarının istendiğini belirterek, buna karşı çıktıkları için iş bırakma eylemi yaptıklarını söyledi.

Gruptakiler, konuşmaların ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?