banner39

Kurşunlu Camii perişan halde | FOTO

Sur ilçesindeki saldırılarda hasar gören Kurşunlu Camii şu an perişan bir halde onarılmayı bekliyor

Yurt Haberleri 11.12.2015, 15:08 11.12.2015, 15:55
Kurşunlu Camii perişan halde | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, PKK mensuplarınca düzenlenen ve yangına neden olan saldırıda kentteki ilk Osmanlı eseri Fatihpaşa Camii kullanılamaz hale geldi.

Terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonların düzenlenmesi için 2 Aralık'ta sokağa çıkma yasağı ilan edilen 6 mahalleden biri olan Fatihpaşa Mahallesi'ndeki Fatihpaşa Camii'nde (Kurşunlu Camisi), teröristlerce atılan el yapımı patlayıcı nedeniyle çıktığı tahmin edilen ve kısa sürede büyüyen yangın nedeniyle oluşan tahribat yasağın dün saat 23.00'te kaldırılmasıyla ortaya çıktı.
 
Bölgeye giren gazeteciler caminin perişan halini görüntüledi. Daha önceki çatışmalarda zarar gören caminin içindeki her şeyin kül olduğu görülüyor.


 
Caminin mihrap ve mimberinin yandığı, ahşap işlemelerinin yok olduğu, halılarının kül olduğu, dış cephesinin harabeye döndüğü, tarihi mermer sütunlarının çatışmalardan dolayı delik deşik olduğu görüldü.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesin ardından sokağa çıkma yasağının uygulandığı Sur ilçesinde 500 yıllık tarihi Kurşunlu Camii, Paşa Hamamı ile 4 okul yakılmıştı.


 
Tarihi yapının 500 yıllık mermer kolonlarına ise yüzlerce kurşunun isabet ettiği görüldü.

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?