banner15

Leoparı vuran çobana soruşturma

Diyarbakır'da kuzenine saldıran leoparı öldüren çoban hakında soruşturma başlatıldı, Çoban 50 bin lira ceza ile karşı karşıya kalabilir

Leoparı vuran çobana soruşturma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Diyarbakır'da görülen leoparla ilgili başlatılan soruşturmanın devam ettiği, inceleme sonrası gerekli işlemlerin yapılacağını bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, biyolojik çeşitlilik açısından son derece önemli bir tür olan leoparın (panthera pardus), Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Solmaz köyü yakınlarında ortaya çıktığı anımsatıldı.

Olay sonrası Bakanlık ve bölge müdürlüğünden ekiplerin köye giderek, vurulan leoparı Diyarbakır'a getirdiği belirtilen açıklamada, DNA ve hücre örnekleri alınan hayvanın incelenmesine başlandığı bildirildi.

Açıklamada, leoparın vurulmasıyla ilgili soruşturmanın halen devam ettiği, inceleme sonrası gerekli işlemlerin yapılacağı vurgulandı.

Ulusal ve uluslararası sözleşmelerle korunan leopar, ayı, kurt, vaşak, karakulak gibi yaban hayvanların Bakanlıkça koruma altına alınan türler olduğuna işaret edilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Bu türleri yasa dışı olarak avlayanlara büyük para cezaları uygulanmaktadır. Leopar için 2013-2014 av döneminde belirlenen tazminat bedeli 50 bin liradır. Bölgede yaşayan vatandaşların leopar görmeleri durumunda bakanlık merkez ve taşra teşkilatıyla irtibata geçmesi, ülkemiz biyolojik çeşitliliği açısından son derece önemli bu türümüzü koruma çalışmalarına katkı sağlanması açısından büyük önem arz etmektedir."

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 10:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48