banner39

banner35

Lice Davası ikinci kez nakledildi

Lice'de 21 yıl önce dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin öldüğü olaylara ilişkin dava Eskişehir'den İzmir'e nakledildi. Dava Diyarbakır'dan Eskişehir'e nakledilmişti

Yurt Haberleri 24.02.2014, 17:42 24.02.2014, 17:42
Lice Davası ikinci kez nakledildi

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde 1993 yılında çıkan, dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin yaşamını yitirdiği olaylara ilişkin açılan dava, bundan sonra İzmir'de görülecek. Daha önce güvenlik gerekçesiyle Eskişehir'e nakledilen dosya, bu kentte TMK ile görevli mahkeme olmaması nedeniyle Yargıtay'a gönderilmişti.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Lice davasının İzmir'e nakledildiğini belirterek, Diyarbakır'da bir güvenlik sorunu olmamasına ve savcının aykırı görüşüne rağmen Adalet Bakanlığı'nın talebiyle dosyanın önce Yargıtay tarafından TMK ile görevli mahkeme bulunmamasına rağmen Eskişehir'e verildiğini ancak, bunun ortaya çıkması sonucu davanın yeniden Yargıtay'a gönderildiğini ve oradan İzmir'e nakledildiğini söyledi.

'Görevi ihmal' suçundan Yargıtay 1'inci Başkanlar Kurulu yaptıkları şikayet sonuçlanmadan aynı dairenin bu kez davayı İzmir'e naklettiğini söyleyen Elçi, "Licelilerin 20 yıllık bir adalet mücadelesi sonunda açılabilen dava daha görülmeden Ankara Bürokrasisi tarafından Eskişehir'e,oradan İzmir'e gönderildi. İki tutuksuz sanığın 'Güvenliğini' gerekçe gösteren Adalet Bakanlığı ve Yargıtay onlarca Liceli mağdur ve tanığın 1500 kilometre uzakta davayı nasıl takip edeceğini umarsamıyor. Adalet Bakanlığı ve yargı, katliamın mağdurlarını değil, sorumlularını koruma-kollama anlayışıyla eski uygulamayı sürdürüyor. Sanıkların 'güvenlik' ve konforu kaygısıyla İzmir'e nakledilen davanın onlarca mağdurunun İzmir'de güvenliğini kim sağlayacak" dedi.

Dosyada emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Üsteğmen Tünay Yanardağ hakkında 'taammüden öldürme', 'halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik', 'cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma' suçlamalarıyla ağırlaştırılmış ömürboyu hapis ile 24 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?