banner15

Lice'deki patlamada ölenlerin sayısı 6'ya yükseldi

Lice'de devrilen LPG yüklü tankerin patlaması sonucu meydana gelen olayda hayatını kaybedenlerin sayısı 6'ya yükseldi.

Lice'deki patlamada ölenlerin sayısı 6'ya yükseldi

Sağlık Bakanlığından bir heyet, Lice ilçesinde devrilen LPG yüklü tankerin patlaması sonucu meydana gelen olayda yaralananlarla görüşerek, yetkililerden bilgi aldı.

Sağlık Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Daire Başkanı Dr. Muzaffer Akkoca ve Ankara Numune Hastanesi Yanık Bölümünden Genel Cerrah İsa Sözen, Diyarbakır- Bingöl karayolunda önceki gün LPG yüklü tankerin devrilmesi sonucu meydana gelen patlama sırasında yoldan geçen 2 yolcu otobüsü ve bir otomobilin alev alması sonucu yaralananları tedavi gördükleri hastanelerde ziyaret etti.

Yaralılarla görüşen heyet, hastane yönetiminden durumlarıyla ilgili bilgi aldı.

Dr. Akkoca, olay yerinin Diyarbakır olması nedeniyle inceleme ve değerlendirmelerde bulunmak üzere kente geldiklerini, yaralılardan Diyarbakır'da bulunanları tedavi gördükleri hastanelerde ziyaret ettiklerini söyledi.

Akkoca, sağlık personelleriyle de yaralıların sevk ve genel sağlık durumları konusunda görüş alış verişinde bulunduklarını belirtti.

"OLAYDA HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 6'YA YÜKSELDİ"

Sağlık  Bakanlığı olarak olayın ilk meydana geldiği andan itibaren üzerlerine düşen görevi yürüttüklerini ifade eden Akkoca, şöyle dedi:

"Öncelikle Diyarbakır 112 Komuta Kontrol Merkezimize düşen çağrının ardından tüm sağlık personelimiz olay mahalline intikal edilerek yaralıların nakillerini gerçekleştirdiler. Biz de eş zamanlı olarak Sağlık Bakanlığı Afet Koordinasyon Merkezinde kriz masası oluşturduk. Ülkede bu denli yanık vaka sayısının olduğu bir olayla ilk kez karşılaşılıyor. Bu kadar yanık vakasının ilk 24 saat içinde tanı ve tedavi hizmetlerinin yürütülmesi, merkezlere hızla sevki yapılarak tedavilerine başlanması bizim açımızdan olumlu bir süreç.

"Olayda hayatını kaybedenlerin sayısı 6'ya yükseldi, 64 kişinin tedavisi sürüyor" diyen Dr. Akkoca, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.

OLAYDAN ETKİLENENLERE DESTEK

Akkoca, yanık vakalarında hastalığın seyri itibarıyla önümüzdeki dönemde hayatını kaybeden vatandaşların sayısında bir miktar artış olabileceğine dikkati çekerek, yanık vakalarında erken dönemde çok ciddi kayıplarla karşılaşılmadığını ancak ilerleyen günlerde hastalığın seyrinde değişiklik olabileceğini kaydetti.

Tüm yaralıların tedavi hizmetlerinin çok etkin ve doğru bir şekilde yürütüldüğünü vurgulayan Akkoca, hastalar ve yakınlarını tedavi süreçleri ile ilgili bilgilendirdiklerini, durumu iyi olanların birkaç gün içinde taburcu edilebileceğini söyledi.

Akkoca, bu tür afet ve olağan dışı durumlardan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının öncülüğünde psikososyal destek çalışmaları yürüttüklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bununla ilgili şu anda çalışmalarımız yapılıyor. Bakanlık olarak ilk etapta olaydan etkilenen vatandaşlarımız, aileleri ve olaya müdahil olan sağlık personelimize psikososyal destek hizmeti verilmesi adına çalışma yapılacak. Konuyu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile değerlendireceğiz."

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2014, 19:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48