banner39

Lice'deki yol kapatmalara operasyon

Lice'de göstericilerin ulaşıma kapattığı Diyarbakır-Bingöl karayolunu açmak ve kazılan hendekleri kapatmak için asker ve polis bu sabah operasyon başlattı. Operasyona direnen gruplarla çıkan çatışmada 5 asker yaralandı

Yurt Haberleri 04.06.2014, 14:29 04.06.2014, 14:32
Lice'deki yol kapatmalara operasyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde şehirlerarası karayolunu ulaşıma kapatan göstericilere karşı bu sabah başlatılan operasyonda, açılan hendekleri kapatan güvenlik güçlerine, el yapımı patlayıcı ve havai fişeklerle karşılık verildi. Olaylarda 5 asker yaralandı.

Bölgede yapımı süren karakol ve operasyonları protesto ederek Diyarbakır-Bingöl karayolunu Lice ilçesi Fis Ovası mevkiinde hendekler kazarak kapatan PKK 'ya bağlı Yurtsever Gençlik Hareketi grubuna 30 Mayıs günü operasyon düzenlenmiş, açılan hendekler kapatılmıştı. Güvenlik güçlerinin bölgeden ayrılmasının ardından karayolunda bu kez uzunluğu 50 metreyi, derinlikleri yer yer 2 ile 5 metre arasında hendekler kazıp kapatan göstericiler, Diyarbakır-Bingöl karayolunu yeniden kapattı. Yol kapatan gruplara yönelik güvenlik güçleri bugün saat 05.00 sıralarında geniş kapsamlı operasyon düzenledi. Yola açılan hendekler, sıkı güvenlik önlemleri altında iş makineleri ile kapatılmaya çalışılırken, askerler Çağıl Mevkii'nde çadır kurup burada bekleyen gruplara da uyarı anonsları yaptı. Anonslarda, "Size zarar vermeyeceğiz. Sizden sakin olmanızı istiyoruz" denildi.

Ancak bir süre sonra bölgeden güvenlik güçlerine el yapımı patlayıcı ve havai fişekler atılmaya başlandı. Atılan ses bombası ve havai fişekler nedeniyle 5 asker yaralandı. Yaralı askerler hastaneye sevk edilirken, gruplara gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale edildi. Bölgede güvenlik güçleri, olayların yatışmasının ardından açılan hendekleri kapatma çalışmalarını sürdürüyor.

KARLIOVA'DA MÜDAHALE

Diğer taraftan iki günden bu yana kapatılan Karlıova-Varto yolunu açmak için sabah saatlerinde polis ve jandarma operasyon başlattı. Göstericiler, güvenlik güçlerine taş ve sopalarla salrdırırken, asker ve polis gaz bombası ve basınçlı su karşılık verdi. Karlıova İlçesi'ne 8 kilometre uzaklıkta bulunan Kargapazarı Köyü'nden geçen Muş- Varto yolunu 2 günden bu yana trafiğe kapatan PKK'nın gençlik yapılanması Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi'ne üye (YDGH) gruba karşı bu sabah erken saatlerinde operasyon başlatıldı. Köylülerin de destek verdiği eylemi bitirmek ve yolu trafiğe açmak için sabah saat 05.00 sıralarında bölgede helikopterlerle çok sayıda asker ve özel harekat timleri indirildi.

TOMA ve zırhlı araçlarla eylemcilere müdahale edirken basınçlı su ve gaz bombası ile gruplar dağıtılmaya çalışıldı. PKK'ya destek veren gruplar güvenlik güçlerine taş ve sopalarla karşılık verdi. Kargapazarı köylüleri ise, köy içerisine barikatlar kurarak buradan geçen zırhlı araçlara taş ve sopalarla saldırdı.


Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?