banner39

Likya'nın son orkideleri koruma altında

Sadece Kaş'ta bulunan ve tükenme eşiğinde olan orkideler için koruma projesi geliştiriliyor

Yurt Haberleri 25.03.2013, 17:58 25.03.2013, 17:58
Likya'nın son orkideleri koruma altında

Dünyada sadece Antalya'nın Kaş ilçesinde yayılış gösteren ve nesli kritik olarak tehdit altında olan Likya Orkidesi için koruma ve eğitim projesi devam ediyor.

Proje kapsamında, geçen yıl bölgede yapılan arazi çalışmalarında, dünyada yalnızca Kaş ilçesi sınırlarındaki bitki cinsi Likya Orkidesi'nin sadece 237'sinin kaldığı tespit edilmişti. Bunun üzerine projeye destek veren kurumlardan olan Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Kaş Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan Ağullu ve Çukurbağ köyleri arasında belirlenen 10 dönüm araziyi koruma alanı oluşturulması amacıyla tahsis etti. Türün yayılış gösterdiği arazide Likya Orkideleri için Özel Koruma Alanı oluşturularak çevresi çitle çevrildi.

LİKYA ORKİDESİNE İKİ DİLDE TABELA

Likya Orkideleriyle ilgili Türkçe ve İngilizce bilgilerin yer aldığı tanıtım tabelaları hazırlanarak Kaş Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerince koruma alanı girişine ve yayılış bölgesine dikildi.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. İsmail Gökhan Deniz, türün bölgedeki yayılışına ilişkin arazi tarama çalışmalarının 2013 ve 2014 yılları Nisan aylarında ve daha zor ulaşılır lokasyonlarda süreceğini belirtti.

Bitki çeşitliliği açısından Türkiye'nin en zengin şehri olan Antalya'da 44 cinsin kritik olarak tehlike altında olduğu bilgisini veren Yrd. Doç. Dr. Deniz "Bu türlerden en acil koruma eylemi gerektiren bitki türü Likya Orkidesi'dir. Yörede giderek artan turizm ve tarım etkinlikleri nedeniyle yapılaşma hızlanmakta; bitkinin yumruları, salep hammaddesi elde etmek amacıyla sökülmekte ve kontrolsüz hayvan otlatma sürdürülmektedir. Birey sayısı artık birkaç yüzle ifade edilen türe ait habitatlarda yaşanan insan kaynaklı tahribat, bitkinin mevcut ve gelecek nesillerinin koruma altına alınması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Aksi takdirde tür yakın gelecekte yok olacak" dedi.

DOKUZ ARAŞTIRMACI ÇALIŞIYOR

Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kaş Kaymakamlığı, Kaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaş Orman İşletme Müdürlüğü'nce desteklenen projede, taksonomi, ekoloji, vejetasyon, koruma biyolojisi, doğa eğitimi, microfungus türleri, harita sayısallaştırma, orman planlama ve arazi çalışmaları gibi konularda uzman 9 araştırmacı vazife yapıyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?