Lübnan'dan ayrılan Türk bölüğü yurda döndü

Lübnan'da UNIFIL komutası altında görev yapan Türk İstihkam ve İnşaat Bölüğü Türkiye'ye döndü. Bölük, İskenderun Limak Limanı'nda törenle karşılandı

Lübnan'dan ayrılan Türk bölüğü yurda döndü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan'da Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü (UNIFIL) komutası altında görev yapan Türk İstihkam ve İnşaat Bölüğü, İskenderun Limak Limanı'nda törenle karşılandı.

Beyrut Limanı'ndan dün 16'sı sivil 229 kişilik personeli ile ayrılan Türk İstihkam ve İnşaat Bölüğü'nü taşıyan TGC İskenderun Gemisi, sabah saatlerinde İskenderun Limak Limanı'na geldi. Bölük personeli İskenderun Kaymakam Vekili ve Belen Kaymakamı Abdülaziz Aydın, İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tugğeneral Hakan Atınç, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan ile diğer ilgililer ve aileler tarafından karşılandı.

İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Atınç Lübnan'dan gelen Türk İstihkam ve İnşaat Bölüğü'nün komutanı İstihkam Binbaşı Halil Serdar Canbaş'a çiçek verdi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından resmi geçit töreni yapıldı.

Tuğgeneral Atınç'ın bölüğü selamlamasının ardından askerler kendilerini bekleyen aileleriyle buluştu.

Askerlerin ailelerine kavuşmasında duygulu anlar yaşandı. Törenin ardından protokolde bekleyen askerlerin eş ve çocukları koşarak yakınlarına sarıldı. Aileler ve çocuklar aylardır göremedikleri yakınlarıyla dakikalarca hasret giderdi.

Türkiye'nin UNIFIL bünyesinde görev yapan deniz gücünün bir fırkateyn ile görevine devam edeceği belirtiliyor. Bölükte bugüne kadar 2 bin 955 personelin görev yaptığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 11:46
banner53
YORUM EKLE

banner39